Dzień dobry .: prace licencjackie :: HOME :: LOGOWANIE :: NEWS :: FORUM :: DOWNLOADS :: LINKI :: pisanie prac :.     


Menu
· Strona główna
· Downloads
· Napisz do nas
· Forum
· Poleć nas
· Szukaj
· Cykle słuchowisk
· Statystyki
· Archiwum artykułów
· Dodaj wiadomość
· Ankiety
· Top 10
· Tematy
· Web Links
· Twoje konto

Who's Online
Aktualnie jest 2 gości i 0 użytkowników online.

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Łza się w oku kręci
_CONTRIBUTEDBY Anonymous dnia 25-05-2012 o godz. 23:33:35 Słuchowiska Dzisiaj wiele osób nawet nie wie, co to jest słuchowisko - myli je z audiobookiem...

Dzisiaj wiele osób nawet nie wie, co to jest słuchowisko - myli je z audiobookiem, a słuchowisko tak jest podobne do audiobooka, jak książka do filmu. Jest to zupełnie co innego. Audiobook to po prostu czytana przez lektora, czasami dwóch lektorów książka - generalnie drętwota. Słuchowiska to teatr - wielu aktorów, reżyser, scenarzysta itd itp. - jak w filmie. A dawniej słuchowiska zastępowały nam film - były o niebo lepsze od kręconych wtedy w Polsce filmów.

Kiedyś zamiast cykli Kryminalnych Zagadek czegoś tam był na przykład Teatrzyk Zielone Oko - rewelacyjny cykl słuchowisk puszczany po Liście Przebojów Programu Trzeciego. Zaczynał się od dźwięku przeraźliwie skrzypiących drzwi któremu powoli zaczął towarzyszyć głos jak zza grobu, a później przeraźliwy krzyk... I słuchowisko się zaczyna. Czasami kryminalna intryga, czasami horror z prawdziwego zdarzenia, czasami science fiction.

Zamiast Pierwszej Miłości, cy Niewolnicy Izaury był cykl Romanse i nie tylko. Adaptacja najlepszej światowej literatury - od Conrada przez Shawa na Durrenmatcie kończąc. I co najważniejsze najlepsi polscy aktorzy" Zofia Kucówna, Marek Bargiełowski, Piotr Bajor, Monika Bezak i wielu wspaniałych innych. Kto to dzisiaj pamięta? Ja wspominam na przykład Lorda Jima, Mistrza i Małgorzatę, Lucy Crown.

Typowo literacką rozgłośnią był swojego czasu Program Drugi Polskiego Radia. Codziennie o 19.00 można było na jego antenie półgodzinne słuchowiska z cyklu Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym. Rewelacyjny był Katar Lema, wyśmienite Stąd do wieczności Jamesa Jonesa, wspaniała adaptacja Ogniem i mieczem... Długo by wymieniać.

W wakacje Dwójka serwowała nam wieczorne serie z dobrą literaturą. W różnych latach różnie się one nazywały. Jednak literatura byłą naprawdę dobra. Najbardziej w pamięć zapadły mi słuchowiska według prozy Williama Faulknera. Cudo bajka. Najczęściej seanse z dobrą literaturą zaczynały się o 21.30.
 
Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

Pokrewne linki
· Więcej o Słuchowiska
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Słuchowiska:
Poszukuje sluchowisk dla dzieci


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.33
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Zły
Przyzwoity
Dobry
Bardzo dobry
WyśmienityOpcje

Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych