Alicja Bykowska-Salczyńska „Gdzie jest ten tani kupiec”

Emisja: 7 czerwca 2009, godz.18:00.

Scenariusz Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej „Gdzie jest ten tani kupiec” opowiada historię Warmii i jej mieszkańców, którzy zostają uwikłani w problemy etyczne i narodowościowe, z perspektywy starych radia. Autorka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Polskie Radio i ZAiKS, a następnie Grand Prix na VI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry- Sopot 2006”.

Obok Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej nagrodzeni zostali: Zofia Saretok za rolę kobiecą, Mariusz Benoit za rolę męską i Marek Obertyn za rolę epizodyczną, Waldemar Modestowicz za reżyserię, Andrzej Brzoska za realizację akustyczną, Małgorzata Małaszko za opracowanie muzyczne.

Alicja Bykowska-Salczyńska (ur. 11 września 1953 w Ostródzie) to polska poetka, pisarka i autorka słuchowisk radiowych. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie oraz studiowała filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1977 roku została nauczycielką języka polskiego, a w 2005 roku została prezeską olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej tom poetycki, „Cno” z 2016 roku, zdobył nagrodę Orfeusza Mazurskiego 2017 oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur 2016. Wiele jej słuchowisk radiowych zdobywało nagrody w konkursach zamkniętych II Programu Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2006 roku słuchowisko „Gdzie jest ten tani kupiec” otrzymało Grand Prix Europa oraz nagrodę za scenariusz na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, reprezentując Polskie Radio w konkursach Prix Italia Europa.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz