Bohumil Hrabal „Postrzyżyny”

Przekład Andrzeja Czcibora Piotrowskiego.

Adaptacja Hanny Bielawskiej.

Reżyseria Wojciecha Markiewicza.

Adaptacja radiowa z roku 2000.

Wystąpili:

jako Maria – Danuta Stenka,

jako Bohumil Hrabal (Bogusz) – Marian Opania,

jako Francin – Krzysztof Kowalewski,

jako Doktor Gruntorad – Zdzisław Wardejn,

jako Pepin Jerzy Bończak,

jako Pan de Giorgi – Janusz Kłosiński,

jako Bodzio Czerwinka – Łukasz Lewandowski.

Słuchowisko według opowiadania Bohumila Hrabala z roku 1974, które jest częścią trylogii Miasteczko nad rzeką – jej pozostałe części to Taka piękna żałoba i Skarby świata całego.

Opowieść jest humorystyczno-nostalgicznym spojrzeniem na świat, w którym pisarz się wychował – w małym miasteczku, w którym mieszkańcy uwielbiają świniobicia i robić wszystko po swojemu…

„Postrzyżyny” Bohumila Hrabala to powieść, która opowiada historię chłopca z Czech, który przeżywa swoje pierwsze zetknięcie z dorosłością podczas swoich postrzyżyn. Jest to opowieść o dorastaniu, pierwszej miłości, a także o relacjach między rodzicami a dziećmi.

Hrabal opisuje przygody chłopca z humorem i lekkością, jednocześnie pokazując jego wewnętrzne rozterki i problemy, które pojawiają się podczas przejścia z dzieciństwa do dorosłości. Opowieść ta jest pełna ciepła i radości, ale również smutku i tęsknoty.

Hrabal pisze z wielkim zrozumieniem dla swoich bohaterów, a jego opisy są pełne życia i barw. Jego styl jest lekki, a jego opowieść jest pełna humoru i ironii.

Podsumowując, „Postrzyżyny” Bohumila Hrabala to powieść, która opowiada o dorastaniu i pierwszych miłościach. Hrabal pisze z humorem i lekkością, przedstawiając problemy i rozterki, jakie pojawiają się podczas przejścia z dzieciństwa do dorosłości. Jest to dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięci każdego czytelnika.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz