Archiwum kategorii: Audiobooki

Książki mówione

Andrzej Sapkowski „Wiedźmin”

Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa, strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Staje się więc widzem i bohaterem, oskarżonym i sędzi ą, kochankiem i błaznem, ofiarą i katem. Przewrotna literacka robota, łącząca walory moralitetu, postmodernistycznej zabawy dla intelektualistów i przygodowego czytadła dla każdego.

Powieść czyta znany telewizyjny lektor – Roch Siemianowski

„Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego to cykl powieści fantasy, w skład którego wchodzi pięć tomów opowieści oraz kilka opowiadań. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, tytułowy wiedźmin, który zajmuje się zabijaniem potworów i demonów za pieniądze.

Sapkowski stworzył w swoim cyklu świat pełen różnorodnych postaci i miejsc, z bogatą historią i kulturą. Tworzy on także ciekawe, skomplikowane relacje między bohaterami, które są pełne niespodzianek i zwrotów akcji.

Jego opowieść jest pełna akcji, z ciekawymi walkami i skomplikowanymi intrygami, ale także bogata w tematy filozoficzne i moralne. Sapkowski skupia się na kwestiach dotyczących natury ludzkiej, takich jak lojalność, przyjaźń, miłość i odpowiedzialność.

Styl pisania Sapkowskiego jest surowy i realistyczny, a jego opowieść jest pełna ironii i humoru. Jego bohaterowie są zwykle skomplikowani i niejednoznaczni, co pozwala czytelnikowi na głębsze zrozumienie ich motywacji i działań.

„Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego to cykl powieści fantasy, który skupia się na przygodach tytułowego bohatera Geralta z Rivii. Sapkowski stworzył bogaty świat pełen różnorodnych postaci i miejsc, a jego opowieść jest pełna akcji, filozoficznych i moralnych tematów. Jest to dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięci miłośników gatunku fantasy oraz tych, którzy interesują się filozofią i moralnością.

4.8/5 - (6 votes)

Philip K. Dick „Człowiek z Wysokiego Zamku”

Czyta Piotr Gasparski.

Jedna z najbardziej znanych książek Dicka.

W świecie uniwersum Człowieka z Wysokiego Zamku to Niemcy i Japonia wygrały drugą wojnę światową. Jest rok 1962. Morze Śródziemne zostało osuszone i zamienione w pola uprawne, a ludność Afryki albo została wytępiona, albo poddana przerażającym eksperymentom. Na okupowanych ulicach stoją piece krematoryjne, a chlebem powszednim mieszkańców są egzekucje. W tym wszystkim jednak Niemcom udaje się odnosić coraz większe sukcesy na polu nauki – nowe materiały, eksploracja kosmosu (dotarli już na Marsa), narkotyki itp.

Nieco inaczej sytuacja wygląda na terenach okupowanych przez Japonię (w tym zachodnie tereny USA) – tutaj mniej brutalności, ale też mniej osiągnięć naukowych. Pozornie bezwartościowe przedmioty (np. zegarek Mickey Mouse) są poszukiwane przez kolekcjonerów zafascynowanych „kulturą antyczną”. To w podbitych przez Japonię Stanach Zjednoczonych (głównie San Francisco) rozgrywa się akcja Człowieka z Wysokiego Zamku.

Czytając, zarówno czytelnik, jak i bohaterowie powieści często mają wrażenie, że coś tu jest nie tak. Czemu? Jednym z powodów może być bardzo popularna książka Utyje szarańcza Abendsena, zakazana na terenach okupowanych przez Niemców. Według niej to kraje Osi przegrały wojnę.

Warto wysłuchać.

A ostatnio powieść jest jeszcze dodatkowo znana z serialu dostępnego w Prime Video.

4.7/5 - (4 votes)

Philip K. Dick „Ubik”

Czyta Piotr Gasparski.

Wewnątrz świata rażonego obłędem, w którym konwulsjom podlega nawet chronologia zajść,normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone… Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich – jawa… Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. Strona techniczna tego zjawiska jest niezbyt istotna… Rzecz w tym, że świat, wyposażony w instrument rozszczepiania jawy na jej nierozróżnialne podobizny,stwarza praktyczne dylematy, znane tylko teoretycznym spekulacjom filozofii. Jest to świat, w którym filozofia schodzi niejako na ulicę…

(fragment posłowia Stanisława Lema do pierwszego wydania „Ubika”)

„Ubik” to klasyczna powieść science fiction autorstwa Philipa K. Dicka. Opowiada ona historię Joe Chipa, który jest pracownikiem firmy zajmującej się usługami pogrzebowymi. W trakcie swojej pracy Joe odkrywa, że jego rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Fabuła skupia się na motywach takich jak tożsamość, świadomość i kontrola nad rzeczywistością.

Książka ta jest znana z intrygującej fabuły i głębokiej filozofii, zawartej w przesłaniu. Autor przedstawia czytelnikom różne warianty rzeczywistości, co pozwala na refleksję nad tym, jakie znaczenie ma rzeczywistość i jakie są jej granice. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Philipa K. Dicka i jest ceniona przez wielu czytelników i krytyków za jej oryginalność i głębokie przesłanie.

5/5 - (4 votes)

John Ronald Reuel Tolkien „Władca pierścieni”

Czyta Roch Siemianowski

Nagrano w Zakładzie Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych w 1995 roku.

Profeska. Polecamy!

„Władca Pierścieni” to klasyczna powieść fantasy autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena, która opowiada o przygodach hobbita Frodo Bagginsa, który zostaje powierzony misji zniszczenia One Ring – pierścienia, który posiada niezwykłą moc i którego posiadanie oznacza panowanie nad całym światem.

W trakcie swojej podróży, Frodo spotyka różnorodnych towarzyszy, takich jak Gandalf, Aragorn, Legolas i Gimli, którzy pomagają mu w jego misji. Powieść ta jest pełna niezwykłych postaci, tajemniczych miejsc i niezapomnianych przygód. Tolkien stworzył również bogaty świat fantasy z różnorodnymi rasami, językami i historią.

„Władca Pierścieni” jest uważany za jeden z najważniejszych dzieł fantasy XX wieku. Jest to epicka powieść, która zachwyca czytelników swoim bogactwem wyobraźni, niezwykłymi postaciami i emocjonującą fabułą. Tolkien udowodnił, że fantasy to nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Jego książka jest przykładem, jak literatura fantasy może być ambitna i głęboka.

5/5 - (3 votes)