Archiwum kategorii: Audiobooki

Książki mówione

Sapkowski Andrzej „Wiedźmin”

Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa, strzegący moralnej i bilogicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Staje się więc widzem i bohaterem, oskarżonym i sędzi ą, kochankiem i błaznem, ofiarą i katem. Przewrotna literacka robota, łącząca walory moralitetu, postmodernistycznej zabawy dla intelektualistów i przygodowego czytadła dla każdego.

Powieść czyta znany telewizyjny lektor – Roch Siemianowski

Dick Philip K. „Człowiek z Wysokiego Zamku”

Czyta Piotr Gasparski.

Jedna z najbardziej znanych książek Dicka.

W świecie uniwersum Człowieka z Wysokiego Zamku to Niemcy i Japonia wygrały drugą wojnę światową. Jest rok 1962. Morze Śródziemne zostało osuszone i zamienione w pola uprawne, a ludność Afryki albo została wytępiona, albo poddana przerażającym eksperymentom. Na okupowanych ulicach stoją piece krematoryjne, a chlebem powszednim mieszkańców są egzekucje. W tym wszystkim jednak Niemcom udaje się odnosić coraz większe sukcesy na polu nauki – nowe materiały, eksploracja kosmosu (dotarli już na Marsa), narkotyki itp.

Nieco inaczej sytuacja wygląda na terenach okupowanych przez Japonię (w tym zachodnie tereny USA) – tutaj mniej brutalności, ale też mniej osiągnięć naukowych. Pozornie bezwartościowe przedmioty (np. zegarek Mickey Mouse) są poszukiwane przez kolekcjonerów zafascynowanych „kulturą antyczną”. To w podbitych przez Japonię Stanach Zjednoczonych (głównie San Francisco) rozgrywa się akcja Człowieka z Wysokiego Zamku.

Czytając, zarówno czytelnik, jak i bohaterowie powieści często mają wrażenie, że coś tu jest nie tak. Czemu? Jednym z powodów może być bardzo popularna książka Utyje szarańcza Abendsena, zakazana na terenach okupowanych przez Niemców. Według niej to kraje Osi przegrały wojnę.

Warto wysłuchać.

A ostatnio powieść jest jeszcze dodatkowo znana z serialu dostępnego w Prime Video.

Dick Philip K. „Ubik”

Czyta Piotr Gasparski.

Wewnątrz świata rażonego obłędem, w którym konwulsjom podlega nawet chronologia zajść,normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone… Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich – jawa… Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. Strona techniczna tego zjawiska jest niezbyt istotna… Rzecz w tym, że świat, wyposażony w instrument rozszczepiania jawy na jej nierozróżnialne podobizny,stwarza praktyczne dylematy, znane tylko teoretycznym spekulacjom filozofii. Jest to świat, w którym filozofia schodzi niejako na ulicę…

(fragment posłowia Stanisława Lema do pierwszego wydania „Ubika”)