Archiwum kategorii: Dramat w Teatrze Wyobraźni

Kornel Filipowicz „Ogród pana Nietschke”

Adaptacja Hanny Szof.

Reżyseria Janusza Kukuły.

Emisja: 6 września 2009, godz. 18:00.

Obsada: Marian Opania, Ignacy Gogolewski, Marek Obertyn, Mariusz Benoit, Krystyna Królówna, Dorota Landowska, Krzysztof Wakuliński, Jacek Jarosz.

„Ogród pana Nietschke” to powieść Kornela Filipowicza, opowiadająca historię młodego chłopaka, który dorasta w niezwykłym ogrodzie swojego dziadka – Nietschke. Ogród jest dla bohatera miejscem pełnym tajemnic i cudów, które pomagają mu odkrywać świat i poznawać siebie samego.

W ogrodzie panuje swoisty mikrokosmos, pełen różnorodnych roślin i zwierząt, które tworzą równie różnorodny świat. Dziadek, który jest jego opiekunem i mentorem, uczy chłopaka o życiu, miłości i przyjaźni, a także o tym, jak radzić sobie z trudami i smutkami, które przynosi życie.

Powieść ta jest hołdem złożonym przez autora dla natury i jej mocy terapeutycznej. Opowieść o ogrodzie Pana Nietschke jest także historią o dorastaniu i dojrzewaniu, a także o tym, jak ważne jest otaczanie się pięknem i jakie bogactwo daje nam kontakt z przyrodą.

5/5 - (1 vote)

Bohumil Hrabal „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

Słuchowisko w adaptacji Hanny Bielawskiej i reżyserii Janusza Kukuły.

Emisja: 30 sierpnia2008, godz. 18:00

Z udziałem: Piotra Adamczyka, Adama Ferencego, Krzysztofa Kowalewskiego, Henryka Boukołowskiego, Agnieszki Warchulskiej, Krystyny Królównej i innych.

„Pociągi pod specjalnym nadzorem” to powieść Bohumila Hrabala, która opowiada historię człowieka, który zostaje zatrudniony jako konduktor pociągów specjalnych, przewożących więźniów na przymusowe roboty do obozów koncentracyjnych. Główny bohater, Josef Švejk, jest postacią naiwną, skłonną do błazeństw i beztroską, która jednak ma swoje własne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Książka opowiada o jego przygodach, zarówno tych związanych z pracą, jak i tych, które przeżywa poza nią. Hrabal pokazuje w swojej powieści obraz ludzi, którzy zostali zmuszeni do pracy przymusowej w okupowanej Czechosłowacji podczas II wojny światowej. Książka jest przykładem literatury groteskowej, która przedstawia rzeczywistość w absurdalny sposób, ukazując jednocześnie okrucieństwo i beznadzieję tamtych czasów.

5/5 - (1 vote)

Fiodor Dostojewski „Gospodyni”

Przekład Seweryna Pollaka.

Adaptacja Elżbiety Łukomskiej.

Reżyseria Pawła Łysaka.

Emisja: 23 sierpnia 2008, godz. 18:00

Obsada: Jarosław Gajewski, Anna Romantowska, Michał Pawlicki, Piotr Adamczyk, Lech Łotocki.

„Gospodyni” to opowieść Fiodora Dostojewskiego, która opowiada historię młodej i pięknej kobiety, Marii Petrowny, która zostaje zmuszona do opuszczenia swojego bogatego życia w Rosji i przeniesienia się do skromnej chałupy na wsi, gdzie ma zajmować się swoim chorym i biednym wujem. W nowym środowisku, Maria Petrowna musi nauczyć się nowych umiejętności i zmierzyć z trudnościami, jakie przynosi jej nowy styl życia. W miarę jak przyzwyczaja się do swoich nowych obowiązków, zaczyna odkrywać prawdziwe wartości i pozytywne aspekty życia na wsi.

Powieść ta skupia się na temacie przemiany osoby, która przeszła z bogatego życia do skromnego, ale szlachetnego życia na wsi, przedstawiając jednocześnie różne aspekty życia w Rosji w XIX wieku. Dostojewski pokazuje, jak Maria Petrowna przezwycięża swoje uprzedzenia i przyzwyczajenia, a także jak jej nowe życie na wsi daje jej nowe perspektywy i pozwala na zrozumienie prawdziwego sensu życia.

5/5 - (1 vote)

Kazimierz Braun „Królowa-Emigrantka czyli rzecz o Helenie Modrzejewskiej”

Adaptacja Iwony Malinowskiej.

Reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego.

Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego, realizacja Andrzeja Brzoski.

Emisja: 11 października 2009, godz. 21:30

W roli tytułowej – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, jako Henryk Sienkiewicz – Piotr Fronczewski, Brat Albert – Zygmunt Sierakowski, pan Hill – Maciej Szary, pamn McCollough – Marcin Troński, Stanisław Wyspiański – Andrzej Piszczatowski.

„Królowa-Emigrantka” to powieść Kazimierza Brauna, która opowiada historię Heleny Modrzejewskiej, polskiej aktorki, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W książce przedstawiona jest historia jej życia, kariery i trudów związanych z emigracją, a także motywy, które skłoniły ją do opuszczenia ojczyzny. Autor skupia się również na jej relacjach z rodziną i przyjaciółmi oraz na jej działalności artystycznej i społecznej. Powieść ta jest również hołdem dla jednej z największych polskich aktorek, a także próbą ukazania trudów i wyzwań, jakie niesie ze sobą emigracja.

5/5 - (1 vote)

Juliusz Słowacki „Anhelli”

Adaptacja i reżyserii Romany Bobrowskiej.

Emisja: 22 listopada 2009, godz. 21:40

Nagranie z 1999 roku.

„Anhelli” to poema Juliusza Słowackiego, napisana w 1829 roku. Poema ta opowiada historię Anhelliego, który jest wyobrażeniem poety samego siebie, jego marzeń i pragnień. Anhelli jest człowiekiem poszukującym prawdy i miłości, przemierza kraje i przeżywa różne przygody, lecz nigdzie nie znajduje spokoju. W końcu udaje mu się odnaleźć miłość, ale okazuje się ona tylko iluzją. Poema ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Słowackiego, a także za jedno z najważniejszych dzieł polskiej poezji romantycznej.

„Anhelli”, poemat Juliusza Słowackiego, opowiada historię wędrówki tytułowego bohatera, młodzieńca o imieniu Anhelli, razem z jego przewodnikiem Szamanem po krainie Sybiru. Syberia jest tutaj przedstawiona jako „białe piekło” dla polskich zesłańców, miejsce fizycznego i duchowego cierpienia. Anhelli i Szaman przemierzają kraj od pustyni przez cmentarzyska, lasy, aż do mrocznych kopalni. Ich podróż przypomina w niektórych momentach dantejską wędrówkę po piekle, spotykając potępionych. Polscy zesłańcy pracują ciężko w kopalniach, cierpią w łańcuchach i zimnych lochach, są bici, katowani i poniżani. Ich dzieci są głodzone i próbuje się je rusyfikować.

Po śmierci Szamana, Anhelli udaje się na dalszą podróż na pustynię północną, gdzie mieszka w chatce z lodu. Po śmierci Ellenai, towarzyszki jego wygnania, również i on kończy swój żywot. Poemat ten zawiera mesjanistyczne przesłanie i nawiązuje do „Ksiąg narodu polskiego” Adama Mickiewicza. Obraz skłóconych, skazanych na zatracenie wygnańców jest ukazany w realiach Syberii, kojarzonej z martyrologią polskich zesłańców. Dzieło stawia pytanie, czy jednostka lub całe pokolenie emigrantów jest w stanie zbawić naród.

5/5 - (1 vote)