Archiwum kategorii: Teatrzyk Zielone Oko

Trójkowy cykl „Teatrzyk Zielone Oko”

Garcia y Robertson „Nie odchodź”

Janet zostaje zaskoczona przez niespodziewane wydarzenie. Widzi, jak młodą kobietę w dziwnym kostiumie i ze skrzydłami, prześladuje zarośnięty dzikus z ogromnym toporzyskiem. Okazuje się, że kobieta jest z innej epoki – z przyszłości. Jest archeologiem i bada ludy prymitywne, tyle że dociera do nich bezpośrednio. W jednym z takich miejsc została uprowadzona przez owego dzikusa, który wykorzystał jej umiejętności i podążył za nią w czasie. Tajemnicza nieznajoma prosi Janet o pomoc w dostaniu się na powrót do swojej epoki. Po drodze wstępują w zamierzchłe czasy, aby kupić kilku niewolników, ponieważ w epoce z której przybyła dziewczyna, przyrost naturalny jest tak mały, że zaczyna im brakować ludzi. Potem zabiera ją do swojej epoki, gdzie Janet, o dziwo, znajduje swoją mamę i rodzeństwo, z którymi rozstała się we wczesnym dzieciństwie. Czyżby jej rodzina również była kiedyś uprowadzona w charakterze niewolników?…

(opracował Rafał Para)

5/5 - (3 votes)

Simeone „Maigret zastawia sidła”

Długość słuchowiska: 32 minuty

Występują:

Komisarz Maigret – Janusz Zakrzeński.

Sędzia Commelion – Edmund Fetting.

Profesor Tissaut – Krzysztof Kumor.

Janvier – Marek Frąckowiak.

Marta Gissran – Agnieszka Syta.

Laponte – Grzegorz Gierak.

Marcel Manson – Adam Bauman.

Pani Manson, żona Marcela – Dorota Kawęcka.

Pani Manson, matka Marcela – Elżbieta Gaertne.

Remie, służący Mansonów – Tadeusz Grabowski.

Komisarz Maigret próbuje ująć sprawcę seryjnych morderstw. Ofiarami padają kobiety o podobnej budowie ciała a mordowane są w niemal identyczny sposób. Komisarz podejrzewa psychiczne podłoże zbrodni i próbuje zastawić na zbrodniarza pułapkę imitując ujęcie sprawcy. Fałszywa informacja o ujęciu sprawcy trafia do gazet, co ponownie uaktywnia mordercę. Tym razem cała dzielnica jest chroniona przez wzmożone patrole policji, a kilka przeszkolonych w samoobronie kobiet o charakterystycznej dla ofiar budowie ciała, przechadza się po okolicy jako potencjalne ofiary… (opracował Rafał Para)

„Maigret zastawia sidła” to kolejna powieść z cyklu książek z komisarzem Julesem Maigretem jako głównym bohaterem autorstwa Simenona. W tej historii, Maigret zostaje zmuszony do rozwiązania tajemniczego morderstwa, które miało miejsce w małym miasteczku. W trakcie swojego śledztwa, detektyw odkrywa, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż początkowo myślał i że wszyscy podejrzani kryją jakieś sekrety.

Simenon skupia się w tej powieści na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie postaci i ich motywacji. Maigret jest przedstawiony jako bardzo zrównoważony i skupiony detektyw, który jest zdeterminowany, aby rozwiązać sprawę, niezależnie od tego, jak trudna jest ona.

„Maigret zastawia sidła” jest uważana za jedną z ciekawszych powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem, która zachwyca czytelnika zagmatwaną intrygą, skomplikowanymi motywami i zaskakującym zakończeniem. Jego styl pisarski, który skupia się na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (4 votes)

Simeone „Żółty pies”

W pewnym miasteczku na ulicy ginie człowiek postrzelony w brzuch. Komisarz Maigret przyjeżdża do miasteczka i spotyka się w kawiarni z trójką osób, z którą ofiara tuż przed morderstwem grała w karty. Rozpoczyna z nimi rozmowę. Młoda kelnerka przynosi wino, w którym jeden z rozmówców – doktor – odnajduje podejrzane białe granulki. Poleca je zbadać aptekarzowi, który po analizie stwierdza że białe granulki to strychnina. W kącie kawiarni siedzi bezpański i nikomu nie znany potężny żółty pies…. Następnego dnia policja odnajduje samochód z rozbitą szybą i śladami krwi następnej osoby, z którą Maigret rozmawiał w kawiarni. W pobliżu wypadku znowu widziano żółtego psa… (opracował Rafał Para)

„Żółty pies” to powieść Simenona z cyklu książek z komisarzem Maigretem jako głównym bohaterem. Opowieść ta skupia się na tajemniczym morderstwie, do którego dochodzi na paryskim przedmieściu. Maigret, który jest detektywem z wydziału kryminalnego, jest wyznaczony do rozwiązania tej sprawy. W trakcie swojego śledztwa, bohater musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami i niejasnymi tropami, co prowadzi do zaskakującego rozwiązania zagadki.

„Żółty pies” jest uważany za jedno z najlepszych dzieł Simenona i jest bardzo ceniony przez miłośników gatunku kryminału. Jego styl pisarski, który jest skupiony na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (3 votes)

Simeone „Maigret i widmo”

Komisarz Maigret wyrwany ze snu w środku nocy otrzymuje informację, że jeden z jego inspektorów został poważnie ranny. Przez ostatnie dni pracownik ten zachowywał się nieco tajemniczo. Wybierał zawsze nocną służbę a pracował w części miasta w której został postrzelony. Jeden ze świadków twierdzi, że inspektor ostatnio odwiedzał pewną młodą i piękną kobietę również w pobliżu tego miejsca. Ranny policjant zdołał wyszeptać tylko jedno słowo: „widmo”… Pewne podejrzenia komisarza Maigret wzbudza pewien holenderski malarz mający swoją pracownię nieopodal miejsca napadu, oraz jedną z najpiękniejszych kolekcji obrazów w Paryżu. (opracował Rafał Para)

„Maigret i widmo” to powieść Simenona z cyklu książek z komisarzem Julesem Maigretem jako głównym bohaterem. W tej historii, Maigret zostaje wyznaczony do rozwiązania morderstwa, którego ofiarą jest znany biznesmen. W trakcie swojego śledztwa, detektyw musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami i niejasnymi tropami, co prowadzi do zaskakującego rozwiązania zagadki.

Simenon skupia się w tej powieści na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie postaci i ich motywacji. Maigret jest przedstawiony jako bardzo zrównoważony i skupiony detektyw, który jest zdeterminowany, aby rozwiązać sprawę, niezależnie od tego, jak trudna jest ona.

„Maigret i widmo” jest uważana za jedną z najlepszych powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem. Jego styl pisarski, który skupia się na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (3 votes)

Harry Turtledove „Chora natura”

Akcja słuchowiska rozgrywa się w Konstantynopolu, w czasie kiedy wybucha epidemia czarnej ospy. Bazyli oraz jego karmiąca żona, tak jak i większość mieszkańców Konstantynopola, w tych trudnych chwilach jedynie w Panu Bogu upatrują swoją nadzieję. Żona Bazylego przez dłuższy czas nie wychodzi z domu, jednak ufając w opatrzność bożą postanawia pójść do świątyni aby się pomodlić. Wkrótce zapada na chorobę. Bojąc się o swoją malutką córeczkę przestaje ją karmić, a Bazyli jedzie do pobliskiego mleczarza po krowie mleko, aby zastąpić niemowlakowi pokarm matki. Okazuje się, że cała rodzina mleczarza jest zdrowa. Posiadają wprawdzie pewne oznaki choroby bardzo podobnej do czarnej ospy, twierdzą jednak, że to ospa krowia – niegroźna dla człowieka. Wkrótce epidemia zabiera Bazylemu również córeczkę. On sam pozostaje jednak nadal zdrowy. Wspólnie z lekarzem zaczynają zastanawiać się co jest przyczyną, że ospa oszczędziła Bazylego. Bazyli ogarnięty smutkiem po stracie rodziny postanawia zaryzykować swoje życie, poddając się medycznemu eksperymentowi… (opracował Rafał Para)

„Chora Natura” to powieść science fiction autorstwa Harry’ego Turtledove, która opowiada o alternatywnej historii, w której ludzie nie zdominowali Ziemi, lecz zostali zdominowani przez rasę inteligentnych zwierząt.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, gdzie ludzie walczą z rasą zwierząt nazywających się „Race” o panowanie nad światem. Historia jest opowiedziana z perspektywy różnych postaci, zarówno ludzi, jak i zwierząt, co daje czytelnikowi różnorodne spojrzenie na wydarzenia.

Turtledove stworzył ciekawy i nieoczywisty świat, w którym zwierzęta są inteligentne i posiadają swoją własną kulturę i historię. Powieść ta jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i intrygujących postaci.

„Chora Natura” jest przykładem jak powieść science fiction może być zarówno zabawna, jak i mądra. Turtledove udowadnia, że science fiction nie musi być tylko o kosmicznych podróżach, ale również o tym, jak różne rasy mogą porozumieć się ze sobą i jakie konsekwencje mogą mieć ich działania.

5/5 - (3 votes)