Philip K. Dick „Ubik”

Czyta Piotr Gasparski.

Wewnątrz świata rażonego obłędem, w którym konwulsjom podlega nawet chronologia zajść,normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone… Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich – jawa… Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. Strona techniczna tego zjawiska jest niezbyt istotna… Rzecz w tym, że świat, wyposażony w instrument rozszczepiania jawy na jej nierozróżnialne podobizny,stwarza praktyczne dylematy, znane tylko teoretycznym spekulacjom filozofii. Jest to świat, w którym filozofia schodzi niejako na ulicę…

(fragment posłowia Stanisława Lema do pierwszego wydania „Ubika”)

„Ubik” to klasyczna powieść science fiction autorstwa Philipa K. Dicka. Opowiada ona historię Joe Chipa, który jest pracownikiem firmy zajmującej się usługami pogrzebowymi. W trakcie swojej pracy Joe odkrywa, że jego rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Fabuła skupia się na motywach takich jak tożsamość, świadomość i kontrola nad rzeczywistością.

Książka ta jest znana z intrygującej fabuły i głębokiej filozofii, zawartej w przesłaniu. Autor przedstawia czytelnikom różne warianty rzeczywistości, co pozwala na refleksję nad tym, jakie znaczenie ma rzeczywistość i jakie są jej granice. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Philipa K. Dicka i jest ceniona przez wielu czytelników i krytyków za jej oryginalność i głębokie przesłanie.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz