Feliks Netz „Zegarek”

Słuchowisko, które swoją premierę miało 17 maja 2008.

Pozostałe daty emisji (mogą być niekompletne):

godzina 22.05 23 kwietnia 2010 roku,

godzina 19.00 7 lutego 2021 roku.

Reżyseria: Waldemar Modestowicz.

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski.

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun.

Obsada: Leon Charewicz (Wit), Mariusz Benoit (Podróżny), Stanisław Brudny (Portier), Joanna Jeżewska (Sekretarka), Aleksander Bednarz (Dyrektor), Dorota Landowska (Vera), Andrzej Blumenfeld (Autor), Sławomir Pacek (Głos).

Słuchowisko zdobyło drugą nagrodę w konkursie ogłoszonym w roku 2007 przez Program Drugi Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów Zaiks.

Fabuła słuchowiska to opowieść o narodzinach sztuki słuchowiska jako odrębnej, samoistnej formy.

Akcja opowieści toczy się w latach 1929 – 1939. Bohaterem jest radiowiec, który wierzy, iż pewnego dnia pojawi się Wielki Poeta Radia, który za pomocą słowa i dźwięku potrafi wyrazić cały świat. I tekst takiego słuchowiska się pojawia – jest to „Zegarek” autorstwa Jerzego Szaniawskiego.

W tym czasie do władzy dochodzi Hitler, który to fakt zaważy na losie bohatera słuchowiska, gdyż jego żona jest Żydówką, ale także w szczególny sposób zaważy na dziejach Teatru Polskiego Radia.

„Zegarek” Feliksa Netza to krótka opowieść o człowieku, który dostał prezent w postaci zegarka od swojego syna. Zegarek jest niezwykły, ponieważ przypomina mu o jego synie i ich relacji. Zegarek jest symbolem miłości i tęsknoty, a także przypomina, jak ważne jest rodzicielstwo.

Netz pisze z emocjonalnym zaangażowaniem i wzruszająco opowiada historię o dorastaniu i trudnych relacjach między rodzicami a dziećmi. Narracja jest prosta, ale skuteczna w przekazaniu emocji i uczuć, jakie towarzyszą głównemu bohaterowi.

„Zegarek” Feliksa Netza to piękna i wzruszająca opowieść o rodzicielstwie i miłości. Ta krótka powieść jest doskonałym przykładem jak nie potrzeba wiele słów, by przesłać ważną treść. Z pewnością zapadnie w pamięci każdego słuchacza.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz