Łza się w oku kręci

Wspomnień czar Łza się w oku kręci

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #108
  mentor
  Keymaster

  Dzisiaj wiele osób nawet nie wie, co to jest słuchowisko – myli je z audiobookiem, a słuchowisko tak jest podobne do audiobooka, jak książka do filmu. Jest to zupełnie co innego. Audiobook to po prostu czytana przez lektora, czasami dwóch lektorów książka – generalnie drętwota. Słuchowiska to teatr – wielu aktorów, reżyser, scenarzysta itd itp. – jak w filmie. A dawniej słuchowiska zastępowały nam film – były o niebo lepsze od kręconych wtedy w Polsce filmów.

  Kiedyś zamiast cykli Kryminalnych Zagadek czegoś tam był na przykład Teatrzyk Zielone Oko – rewelacyjny cykl słuchowisk puszczany po Liście Przebojów Programu Trzeciego. Zaczynał się od dźwięku przeraźliwie skrzypiących drzwi któremu powoli zaczął towarzyszyć głos jak zza grobu, a później przeraźliwy krzyk… I słuchowisko się zaczyna. Czasami kryminalna intryga, czasami horror z prawdziwego zdarzenia, czasami science fiction.

  Zamiast Pierwszej Miłości, cy Niewolnicy Izaury był cykl Romanse i nie tylko. Adaptacja najlepszej światowej literatury – od Conrada przez Shawa na Durrenmatcie kończąc. I co najważniejsze najlepsi polscy aktorzy” Zofia Kucówna, Marek Bargiełowski, Piotr Bajor, Monika Bezak i wielu wspaniałych innych. Kto to dzisiaj pamięta? Ja wspominam na przykład Lorda Jima, Mistrza i Małgorzatę, Lucy Crown.

  Typowo literacką rozgłośnią był swojego czasu Program Drugi Polskiego Radia. Codziennie o 19.00 można było na jego antenie półgodzinne słuchowiska z cyklu Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym. Rewelacyjny był Katar Lema, wyśmienite Stąd do wieczności Jamesa Jonesa, wspaniała adaptacja Ogniem i mieczem… Długo by wymieniać.

  W wakacje Dwójka serwowała nam wieczorne serie z dobrą literaturą. W różnych latach różnie się one nazywały. Jednak literatura byłą naprawdę dobra. Najbardziej w pamięć zapadły mi słuchowiska według prozy Williama Faulknera. Cudo bajka. Najczęściej seanse z dobrą literaturą zaczynały się o 21.30.

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.