Nagranie z 2003 roku.
Adaptacja Iwony Malinowskiej.
Reżyseria Waldemara Modestowicza.
Przekład Ryszarda Turczyna.
Emisja: 27 września 2009, godz. 22:00.
Obsada: w roli Stalina – Zbigniew Zapasiewicz, w roli Icyka Sagera – Władysław Kowalski.
„Stalin” to sztuka teatralna napisana przez Gastone Salvatore, której premiera odbyła się w Teatrze Satyry „Maszkara” w Krakowie w 1990 roku. Spektakl opowiada historię Icyka Sagera, słynnego aktora odtwarzającego rolę „Króla Leara” na scenie, który zostaje wezwany do mieszkania Stalina w środku nocy. Stalin, przejęty słyszanymi opiniami, że przedstawienie jest krytyczne wobec jego rządów, przeprowadza z Sagerem przesłuchanie, analizując tekst Szekspira i przeszłość aktora. Podczas kolejnych spotkań Stalin stosuje metody nękania i szyderstwa, zmuszając Sagera do walki o swoje życie. W 1992 roku sztuka została pokazana przez Teatr Telewizji, reżyserował ją Kazimierz Kutz, a w rolach głównych wystąpili: Jerzy Trela jako Stalin i Tadeusz Łomnicki jako Icyk Sager.
Premiera teatralna tej sztuki odbyła się w Teatrze Satyry „Maszkara” w Krakowie w 1990 roku. W 1992 roku pokazano ją w Teatrze Telewizji. Spektakl reżyserował Kazimierz Kutz, a wystąpili w nim: Jerzy Trela jako Stalin i Tadeusz Łomnicki jako stary aktor. Realizacja radiowa jest trzecią próbą zmierzenia się z tym utworem, który jest silny i wstrząsający w każdym medium.
W sztuce, Icyk Sager, kiedy go poznajemy, zdobywa serca widzów teatralnych jako niezrównany odtwórca roli „Króla Leara”. Postać Sagera oparta jest na Salomonie Michoelsie, aktorze pochodzenia żydowskiego, który również występował w roli Szekspira Leara i zginął w sfingowanym wypadku samochodowym.