Harry Turtledove „Chora natura”

Akcja słuchowiska rozgrywa się w Konstantynopolu, w czasie kiedy wybucha epidemia czarnej ospy. Bazyli oraz jego karmiąca żona, tak jak i większość mieszkańców Konstantynopola, w tych trudnych chwilach jedynie w Panu Bogu upatrują swoją nadzieję. Żona Bazylego przez dłuższy czas nie wychodzi z domu, jednak ufając w opatrzność bożą postanawia pójść do świątyni aby się pomodlić. Wkrótce zapada na chorobę. Bojąc się o swoją malutką córeczkę przestaje ją karmić, a Bazyli jedzie do pobliskiego mleczarza po krowie mleko, aby zastąpić niemowlakowi pokarm matki. Okazuje się, że cała rodzina mleczarza jest zdrowa. Posiadają wprawdzie pewne oznaki choroby bardzo podobnej do czarnej ospy, twierdzą jednak, że to ospa krowia – niegroźna dla człowieka. Wkrótce epidemia zabiera Bazylemu również córeczkę. On sam pozostaje jednak nadal zdrowy. Wspólnie z lekarzem zaczynają zastanawiać się co jest przyczyną, że ospa oszczędziła Bazylego. Bazyli ogarnięty smutkiem po stracie rodziny postanawia zaryzykować swoje życie, poddając się medycznemu eksperymentowi… (opracował Rafał Para)

„Chora Natura” to powieść science fiction autorstwa Harry’ego Turtledove, która opowiada o alternatywnej historii, w której ludzie nie zdominowali Ziemi, lecz zostali zdominowani przez rasę inteligentnych zwierząt.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, gdzie ludzie walczą z rasą zwierząt nazywających się „Race” o panowanie nad światem. Historia jest opowiedziana z perspektywy różnych postaci, zarówno ludzi, jak i zwierząt, co daje czytelnikowi różnorodne spojrzenie na wydarzenia.

Turtledove stworzył ciekawy i nieoczywisty świat, w którym zwierzęta są inteligentne i posiadają swoją własną kulturę i historię. Powieść ta jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i intrygujących postaci.

„Chora Natura” jest przykładem jak powieść science fiction może być zarówno zabawna, jak i mądra. Turtledove udowadnia, że science fiction nie musi być tylko o kosmicznych podróżach, ale również o tym, jak różne rasy mogą porozumieć się ze sobą i jakie konsekwencje mogą mieć ich działania.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz