Marek Hłasko „Wilk”

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Obsada: Krzysztof Szczepaniak, Marian Opania, Andrzej Ferenc, Przemysław Bluszcz, Leon Charewicz, Zbigniew Konopka, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Miłosz Konkel, Aleksander Kaźmierczak, Aleksander Sosiński, Konrad Szymański

Czas trwania: około 48 minut

Słuchowisko na podstawie debiutanckiej powieści Marka Hłaski „Wilk”.

„Wilk” to debiutancka powieść Marka Hłaski, która musiała czekać na publikację ponad sześćdziesiąt lat. Powieść została odnaleziona dopiero w 2015 roku przez Radosława Młynarczyka, który pracując nad swoją pracą dyplomową z polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim natknął się na trzy maszynopisy wrocławskiego Ossolineum. Wydawnictwo ISKRY wydało „Wilka” w 2015 roku.

Młody bohater powieści „Wilk”, Rysiek Lewandowski, marzy o innym stylu życia niż to, którego doświadczają jego rodzice i sąsiedzi. Dzielnica Marymont, w której żyje, jest pełna biedy, wykluczenia i bezrobocia w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek nie chce iść ścieżką przestępczą, która jest jedyną opcją dla wielu mieszkańców dzielnicy. Zafascynowany westernami, Rysiek poszukuje szlachetnego wzorca do naśladowania. Marzy o byciu jak Ken Maynard, honorowy kowboj walczący z niesprawiedliwością, pragnie zmienić swoje otoczenie. Rysiek marzy o lepszym życiu, choć nie do końca jest świadomy czego to dokładnie oznacza i gdzie je znaleźć.

„Wilk” to także opowieść o rozwijającej się Warszawie, w której pojawiają się opisy konkretnych ulic, niektóre już nieistniejące, co czyni tę książkę ciekawym materiałem dla miłośników historii miasta. W powieści Hłaski pojawiają się opisy wąskich, nieutwardzonych ulic tworzących górzysty labirynt, zagrożonych zawaleniem domów, bezpańskich psów i ogromnych szczurów, które tworzą krajobraz najbliższej okolicy Ryśka Lewandowskiego.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu „Zbieg” autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.

Powyższy opis słuchowiska pochodzi ze strony Polskiego Radia, jednak dziwna sprawa – po jego emisji znikł ze wszystkich stron, na których był:

Nie ma go na polskieradio.pl, nie ma na polskieradio24.pl. Ale w Internecie nic nie ginie.

„Wilk” to powieść Marka Hłaski, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne po ponad sześćdziesięciu latach od jej napisania. Odnaleziona przez Radosława Młynarczyka w 2015 roku, została wydana przez wydawnictwo ISKRY.

Historia opowiedziana przez Hłaskę jest przede wszystkim opowieścią o marzeniach i nadziei młodocianego bohatera, Ryśka Lewandowskiego. Rysiek marzy o lepszym życiu niż to, które przyszło mu dzielić z rodzicami i sąsiadami na Marymoncie, dzielnicy biedoty i bezrobocia w Warszawie międzywojnia. Jego marzeniem jest bycie jak Ken Maynard, szlachetny kowboj walczący z niesprawiedliwością.

Powieść ta jest również interesującą kroniką rozbudowującej się Warszawy, Hłasko opisuje konkretne ulice miasta, niektóre z nich już nie istnieją, co czyni z „Wilka” ciekawy materiał dla varsavianistów. Opisy beznadziejnych warunków bytowych i krajobrazów, jakie tworzą okolicę Ryśka, są przerażające i przejmujące.

„Wilk” to powieść, która z jednej strony opowiada o marzeniach młodzieńca, a z drugiej przedstawia rzeczywistość biedy i beznadziei, jaka panowała w Warszawie w latach dwudziestych XX wieku. Warto przeczytać tą powieść nie tylko ze względu na jej literacką wartość, ale także z powodu ciekawego zapisu historycznego.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz