Molier „Mieszczanin szlachcicem”

Nagranie z 1995 roku.

Emisja: 7 lutego 2010, godz. 21:10

Przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego, adaptacja i reżyseria Janusza Kukuły.

Obsada:

Krzysztof Kowalewski w roli pana Jourdain, Marta Lipińska – jako jego żona, Ewa Domańska – Lucylla, córka pana Jourdain, Adam Bauman – Kleant, zalotnik Lucylli, Marzena Trybała – Dorymena, Jerzy Bończak – Dorant, Małgorzata Kożuchowska – Michasia, służąca, Maciej Damięcki – Covielle, służący, Krzysztof Kołbasiuk – nauczyciel muzyki, Jacek Sołtysiak – uczeń nauczyciela muzyki, Krzysztof Gosztyła – nauczyciel tańca, Marcin Troński – nauczyciel fechtunku, Jan Matyjaszkiewicz – nauczyciel filozofii, Jan Prochyra – krawiec, Sylwester Maciejewski – czeladnik krawiecki, Wojciech Zagórski – Lokaj I, Jerzy Rostkowski – Lokaj II.

„Mieszczanin szlachcicem” to klasyczna komedia Moliera, która opowiada historię Jourdainów, mieszczanina, który marzy o tym, by zostać szlachcicem. Jourdain zostaje oszukany przez swoich przyjaciół, którzy wykorzystują jego marzenia, aby zdobyć jego pieniądze i wpływy.

Sztuka ta jest pełna inteligentnego humoru, ironii i satyry. Molier skąpo ukazuje nie tylko Jourdaina ale także innych bohaterów jako skrajnie próżnych i łatwowiernych, co wywołuje śmiech u widza. Dialogi są żywe i zabawne, a język jest pięknie skonstruowany.

Scenariusz jest napisany z dużym talentem, a reżyseria i obsada są doskonałe. Sztuka ta jest nie tylko świetnym sposobem na spędzenie wieczoru, ale także pokazuje, jak łatwo jest oszukać ludzi, którzy marzą o byciu kimś innym niż są.

„Mieszczanin szlachcicem” to klasyczna komedia Moliera, która jest pełna inteligentnego humoru, ironii i satyry. Jest to „musisz posłuchać” dla miłośników teatru i komedii.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz