Ramon del Valle Inclan „Niedzielny garnitur nieboszczyka”

Przekład Zofii Szleyen.

Adaptacja i reżyseria: Jan Warenycia.

Nagranie z 1995 roku.

Emisja (kolejna): 24 maja 2009, godz. 21:30.

Obsada: Zofia Rysiówna, Danuta Stenka, Cezary Kwieciński, Marcin Troński, Ewa Wawrzoń, Krystyna Królówna, Olga Sawicka, Tomasz Zaliwski, Zbigniew Konopka, Tomasz Marzecki, Witold Pyrkosz, Arkadiusz Bazak.

„Niedzielny garnitur nieboszczyka” to jedna z najważniejszych sztuk teatralnych Ramona del Valle Inclana, wybitnego hiszpańskiego pisarza i dramaturga. Ta sztuka to mieszanka tragikomedii, groteski i sarkazmu, która przedstawia historię zmarłego mężczyzny, którego ciało zostaje wykorzystane przez jego rodzinę do zdobycia pieniędzy i statusu.

Akcja toczy się wokół bohatera, Dona Jose, którego rodzina po jego śmierci przebiera jego ciało w elegancki garnitur, aby pochować go jako bogatego mężczyznę. Don Jose jest jednak w stanie przemieszczać się po swoim własnym ciele i widzi, jak jego rodzina wykorzystuje jego śmierć do swoich własnych korzyści.

Sztuka ta jest pełna ironii i satyry, przedstawiając krytykę społeczeństwa, które ceni sobie pozycję i bogactwo ponad wszystko inne. Del Valle Inclan skupia się również na temacie śmierci i przemijania, pokazując jak ludzie starają się ukryć prawdziwe oblicze śmierci i udawać, że jest ona czymś pięknym i pożądanym.

„Niedzielny garnitur nieboszczyka” to z pewnością jedna z najważniejszych i najbardziej przełomowych sztuk teatralnych del Valle Inclana, która z pewnością zapada w pamięci widza dzięki swojej niezwykłej historii, dynamicznej akcji i przejmującej krytyce społeczeństwa.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz