Roman Brandstaetter „Upadek kamiennego domu”

Adaptacja Bogumiły Prządki.

Reżyseria Janusza Kukuły.

Emisja: 10 maja 2009, godz. 18:00.

Obsada:

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Benoit, Henryk Boukołowski.

„Upadek kamiennego domu” Romana Brandstaettera to powieść historyczna, która opowiada o losach rodziny żydowskiej, która mieszka w Krakowie w czasie II wojny światowej. Opowieść ta skupia się na historii rodziny Zarembów, która jest rozdarta między tradycyjnymi wartościami żydowskimi a nazistowską okupacją.

Brandstaetter przedstawia realistyczny i przejmujący obraz życia Żydów pod nazistowską okupacją, pokazując ich codzienne trudności i walkę o przetrwanie. Autor skupia się na relacjach między członkami rodziny, a także na ich relacjach z innymi mieszkańcami Krakowa, co pozwala czytelnikowi zobaczyć różne aspekty życia pod okupacją.

Język Brandstaettera jest prosty i zwięzły, co sprawia, że czyta się go łatwo i przyjemnie. Opowieść ta jest pełna emocji, a losy bohaterów są przejmujące i poruszające.

Ogólnie rzecz biorąc, „Upadek kamiennego domu” Romana Brandstaettera to ważna i przejmująca powieść, która pozwala czytelnikowi poznać rzeczywistość życia Żydów pod nazistowską okupacją. Autor przedstawia różne aspekty życia pod okupacją, a także relacje między członkami rodziny, co pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak trudne było życie pod nazistowską okupacją.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz