Georges Simenon „Maigret i samotny włóczęga”

Emisja: 28.05.1994

Obsada: Krzysztof Chamiec (komisarz Maigret), Adam Bauman (Torrance), Ryszard Barycz (Ascaut, szef pierwszej dzielnicy), Ewa Wencel (Odette de la Vue, córka pani Vivian), Teresa Lipowska (pani Vivian), Tomasz Zaliwski (Emil Igaun), (Toto), (Luiza), Witold Pyrkosz (głos), Arkadiusz Bazak (Louis Maossieux)

Komisarz Maigret otrzymuje informację o zamordowaniu włóczęgi. Policja ma duże kłopoty z identyfikacją ofiary. Niebawem do komisarza dzwonią dwie kobiety, pytając czy zamordowany miał bliznę na czubku głowy. Okazuje się, że jest to córka i matka włóczęgi. Komisarz wkrótce dowiaduje się, że zamordowany włóczęga to były stolarz, który zniknął z domu dwadzieścia lat temu i więcej już do niego nie powrócił. Świadkowie zeznają, że widzieli go kilka tygodni po zniknięciu w towarzystwie jakiejś młodej kobiety. Czy komisarzowi uda się rozwikłać tę zagadkę? Słuchowisko sensacyjne, utrzymane w konwencji typowej relacji z przebiegu śledztwa. Ujawniane przez komisarza kolejne fakty powoli odsłaniają słuchaczowi motyw zbrodni. (opracował Rafał Para)

„Maigret i samotny włóczęga” to powieść Simenona z cyklu książek z komisarzem Maigretem jako głównym bohaterem. W tej historii, Maigret jest wyznaczony do rozwiązania tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest bezdomny mężczyzna. W trakcie swojego śledztwa, detektyw musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami i niejasnymi tropami, co prowadzi do zaskakującego rozwiązania zagadki.

Podobnie jak w innych powieściach z cyklu, Simenon skupia się na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie postaci i ich motywacji. Maigret jest przedstawiony jako bardzo zrównoważony i skupiony detektyw, który jest zdeterminowany, aby rozwiązać sprawę, niezależnie od tego, jak trudna jest ona.

„Maigret i samotny włóczęga” jest uważany za jedno z najlepszych dzieł Simenona i jest bardzo ceniony przez miłośników gatunku kryminału. Jego styl pisarski, który jest skupiony na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz