Georges Simenon „Maigret i widmo”

Reżyseria: Andrzej Jarski

Emisja: 13.11.1993

Obsada: Włodzimierz Press (inspektor Maigret), Stefan Knothe (Lapoint), Janusz Bukowski (Janvier), Teresa Lipowska (pani Angela), Wacław Szklarski (Norris Jonker), Ewa Kania (pani Jonker), Ryszard Nawrocki (Ed Golan), Katarzyna Tatarak (Marinetta)

Komisarz Maigret wyrwany ze snu w środku nocy otrzymuje informację, że jeden z jego inspektorów został poważnie ranny. Przez ostatnie dni pracownik ten zachowywał się nieco tajemniczo. Wybierał zawsze nocną służbę a pracował w części miasta w której został postrzelony. Jeden ze świadków twierdzi, że inspektor ostatnio odwiedzał pewną młodą i piękną kobietę również w pobliżu tego miejsca. Ranny policjant zdołał wyszeptać tylko jedno słowo: „widmo”… Pewne podejrzenia komisarza Maigret wzbudza pewien holenderski malarz mający swoją pracownię nieopodal miejsca napadu, oraz jedną z najpiękniejszych kolekcji obrazów w Paryżu. (opracował Rafał Para)

„Maigret i widmo” to powieść Simenona z cyklu książek z komisarzem Julesem Maigretem jako głównym bohaterem. W tej historii, Maigret zostaje wyznaczony do rozwiązania morderstwa, którego ofiarą jest znany biznesmen. W trakcie swojego śledztwa, detektyw musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami i niejasnymi tropami, co prowadzi do zaskakującego rozwiązania zagadki.

Simenon skupia się w tej powieści na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, co pozwala czytelnikowi na lepsze zrozumienie postaci i ich motywacji. Maigret jest przedstawiony jako bardzo zrównoważony i skupiony detektyw, który jest zdeterminowany, aby rozwiązać sprawę, niezależnie od tego, jak trudna jest ona.

„Maigret i widmo” jest uważana za jedną z najlepszych powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem. Jego styl pisarski, który skupia się na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz