Simeone „Żółty pies”

W pewnym miasteczku na ulicy ginie człowiek postrzelony w brzuch. Komisarz Maigret przyjeżdża do miasteczka i spotyka się w kawiarni z trójką osób, z którą ofiara tuż przed morderstwem grała w karty. Rozpoczyna z nimi rozmowę. Młoda kelnerka przynosi wino, w którym jeden z rozmówców – doktor – odnajduje podejrzane białe granulki. Poleca je zbadać aptekarzowi, który po analizie stwierdza że białe granulki to strychnina. W kącie kawiarni siedzi bezpański i nikomu nie znany potężny żółty pies…. Następnego dnia policja odnajduje samochód z rozbitą szybą i śladami krwi następnej osoby, z którą Maigret rozmawiał w kawiarni. W pobliżu wypadku znowu widziano żółtego psa… (opracował Rafał Para)

„Żółty pies” to powieść Simenona z cyklu książek z komisarzem Maigretem jako głównym bohaterem. Opowieść ta skupia się na tajemniczym morderstwie, do którego dochodzi na paryskim przedmieściu. Maigret, który jest detektywem z wydziału kryminalnego, jest wyznaczony do rozwiązania tej sprawy. W trakcie swojego śledztwa, bohater musi zmierzyć się z trudnymi pytaniami i niejasnymi tropami, co prowadzi do zaskakującego rozwiązania zagadki.

„Żółty pies” jest uważany za jedno z najlepszych dzieł Simenona i jest bardzo ceniony przez miłośników gatunku kryminału. Jego styl pisarski, który jest skupiony na psychologicznych motywach i realistycznych opisach, jest szczególnie ceniony. Warto wspomnieć, że wiele z powieści Simenona z cyklu z komisarzem Maigretem zostało zekranizowanych, co świadczy o ich popularności i trwałości.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz