Sławomir Mrożek „Śmierć porucznika”

Adaptacji Iwony Malinowskiej.

Reżyseria Jana Warenyci.

Opracowanie muzyczne Mariana Szałkowskiego.

Realizacja Tomasza Perkowskiego.

Emisja: 30 listopada 2008, godz. 21:30.

Obsada: Grzegorz Damięcki, Andrzej Blumenfeld, Agnieszka Judycka, Jan Rafał Nowicki, Marcin Troński, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Ferenc, Tomasz Marzecki, Jan Jurewicz, Jan Warenycia oraz: Arkadiusz Smoleński, Grzegorz Drojewski, Modest Ruciński, Irena Sierakowska.

„Śmierć porucznika” Sławomira Mrożka to sztuka teatralna, która została napisana w roku 1961. Akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym i skupia się na historii porucznika, który zostaje skazany na śmierć za zdradę. Mrożek krytycznie odnosi się do systemu totalitarnego i jego skutków na jednostkę, która jest zmuszona do podporządkowania się temu systemowi. Autor ukazuje jak system totalitarny zabiera człowiekowi prawdziwe wartości jakimi są miłość, rodzina, lojalność i przyjaźń.

Język Mrożka jest konkretny, ironiczny i pełen metafor, co pozwala czytelnikowi zrozumieć przesłanie autora. Sztuka ta jest pełna emocji i kontrastów, co sprawia, że jest ona interesująca i poruszająca dla widza.

Ogólnie rzecz biorąc, „Śmierć porucznika” Sławomira Mrożka to ważna i przejmująca sztuka teatralna, która skupia się na tematach takich jak: totalitaryzm, lojalność, miłość i przyjaźń w kontekście okresu międzywojennego i sytuacji politycznej w Europie. Warto zobaczyć tą sztukę na scenie, aby zrozumieć przesłanie autora.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz