Stanisław Lem „Solaris”

Reżyseria: Józef Grotowski

Adaptacja: Józef Grotowski

Realizacja akustyczna: Jerzy Atamańczuk

Opracowanie muzyczne: Barbara Królikowska

Premiera: 18.09.1975 (odcinek 1) – 29.09.1975 (odcinek 6)

Obsada: Zygmunt Józefczak (narrator), Marek Walczewski (Kris Kelvin), Barbara Barska (Evin), Jerzy Nowak (Snaut), Leszek Herdegen (Sartorius), Edward Dobrzański (Cartucci), Eugeniusz Fulde (Shannahan), Bolesław Smela (Gibarian), Jerzy Sopoćko (Timolis), Jerzy Trela (pilot Berton), Tytus Wilski (Messenger), Tadeusz Włudarski (kierownik ekipy ratowniczej), Janusz Sykutera (głos stacji Solaris)

Stanisław Lem (urodzony w 1921 roku) najwybitniejszy przedstawiciel polskiej science-fiction, zyskał rozgłos międzynarodowy jako eseista-futurolog.

„Solaris” (1961) to jedna z najważniejszych powieści nurtu. Główny jej problem dotyczy możliwości porozumienia różnych światów oraz granic ludzkiego poznania. Na planecie Solaris ląduje ekspedycja z Ziemi. Ludzie stają w obliczu zagadkowego bytu, jakim jest solaryjski ocean – galareta z plazmy, która okazuje się tworem myślącym.

Adaptacja powieści zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia podzielona była na sześć dwudziestokilkuminutowych odcinków.

„Solaris” Stanisława Lema to powieść science fiction, która skupia się na badaniach naukowych na odległej planecie o nazwie Solaris. Głównym bohaterem jest psycholog Kris Kelvin, który przybywa na planetę, aby zbadać dziwne zjawiska związane z oceanem, który pokrywa całą powierzchnię planety.

Lem opisuje niezwykłą planetę Solaris i jej tajemniczy ocean z wielką precyzją i dokładnością, tworząc niezwykły świat pełen niezbadanych tajemnic. Jego opisy są pełne szczegółów i naukowych faktów, dzięki czemu czytelnik ma poczucie, że jest częścią tego świata.

Powieść ta jest także głęboko filozoficzna i metafizyczna. Lem skupia się na problemach natury ludzkiej, takich jak miłość, śmierć, wiedza i istnienie. Jego bohaterowie muszą zmierzyć się z trudnymi pytaniami dotyczącymi ludzkiej natury i sensu istnienia.

Styl Lema jest surowy i intelektualny, co pozwala czytelnikowi na głębokie zanurzenie się w historię i refleksję nad jej przesłaniem.

Podsumowując, „Solaris” Stanisława Lema to powieść science fiction, która skupia się na badaniach naukowych na odległej planecie. Lem tworzy niezwykły świat pełen niezbadanych tajemnic, a jego opowieść jest głęboko filozoficzna i metafizyczna. Jest to dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięci każdego miłośnika gatunku science fiction oraz tych, którzy interesują się filozofią i metafizyką.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz