Albert Camus „Obcy”

Przekład Marii Zenowicz.

Adaptacja Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Reżyseria Waldemara Modestowicza.

Emisja: 2 grudnia 2007, godz. 21:30.

Długość: 58 minut.

Obsada: Jarosław Gajewski, Wojciech Wysocki, Damian Damięcki, Janusz Bukowski, Krzysztof Chamiec, Witold Pyrkosz, Adam Ferency

„Obcy” to filozoficzny roman autorstwa Alberta Camusa, opublikowany w 1942 roku. Akcja powieści rozgrywa się w Algierze i skupia się wokół Meursaulta, beznamiętnego i apatycznego narratora, który nagle zabija Araba. Przedstawione zdarzenie prowadzi do analizy filozoficznej egzystencjalnej, w której autor rozważa sens i cel życia, a także problem nieuchronności śmierci. Meursault jest tu obrazem człowieka, który nie jest w stanie znaleźć sensu w życiu, a jego beznamiętność i apatia są symbolem pustki i osamotnienia, które człowiek może odczuwać. Powieść jest również interpretowana jako krytyka człowieka, który nie potrafi zaakceptować swojego losu i nie jest w stanie zrozumieć, że śmierć jest nieodłącznym elementem życia. „Obcy” jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł literatury XX wieku i znaczące osiągnięcie w dziedzinie egzystencjalizmu.

„Obcy” to powieść opowiadająca o Meursault, mężczyźnie żyjącym w Algierii, który bez emocji zabija Araba. W wyniku tego zdarzenia Meursault zostaje osądzony i skazany na śmierć. Podczas procesu i w trakcie oczekiwania na wyrok, bohater odkrywa prawdziwe oblicze ludzi i świata, w którym żyje, i musi zmierzyć się ze swoimi myślami na temat sensu życia i śmierci. Powieść jest głęboko filozoficzna i ukazuje absurdalność życia, a także nieuchronność śmierci.

„Obcy” Alberta Camusa to klasyka literatury XX wieku, opowiadająca historię Mersaulta, bezosobowego urzędnika w Algierze, który prowadzi życie pozbawione emocji. Nawet śmierć matki i związek z kochanką nie wywołują u niego emocji. Mimo to, bohater niechcący zostaje wplątany w świat zbrodni. Powieść Camusa wzbudzała kontrowersje ze względu na postawę bohatera, który odrzuca uznawane wartości. Wielu czytelników widziało w nim ucieleśnienie zła, jednak Camus twierdził, że Mersault jest buntownikiem, gotowym umrzeć dla prawdy. Dzisiaj „Obcy” jest uważany za jedno z najbardziej niepokojących i myślących dzieł literatury, ukazujące bunt przeciwko absurdalnemu światu.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz