Archiwum kategorii: Słuchowisko w Jedynce

słuchowiska w Programie I Polskiego Radia

Marek Hłasko „Wilk”

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Obsada: Krzysztof Szczepaniak, Marian Opania, Andrzej Ferenc, Przemysław Bluszcz, Leon Charewicz, Zbigniew Konopka, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Miłosz Konkel, Aleksander Kaźmierczak, Aleksander Sosiński, Konrad Szymański

Czas trwania: około 48 minut

Słuchowisko na podstawie debiutanckiej powieści Marka Hłaski „Wilk”.

„Wilk”, choć był debiutem literackim Marka Hłaski na publikację musiał czekać ponad sześćdziesiąt lat. Zaginiona powieść Hłaski została odnaleziona dopiero w 2015 roku. Na trzy maszynopisy we wrocławskim Ossolineum natknął się Radosław Młynarczyk, pracując nad swoją pracą dyplomową z polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W 2015 roku „Wilka” wydało wydawnictwo ISKRY.

Młodociany bohater „Wilka”, Rysiek Lewandowski, marzy o lepszym życiu, niż mają jego rodzice i sąsiedzi. Życie na Marymoncie, w dwudziestoleciu międzywojennym, w dzielnicy biedoty, ludzi wykluczonych i bezrobotnych, którzy nie mając szans na znalezienie pracy, wchodzą na drogę przestępczą, nie jest marzeniem dorastającego chłopaka. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, marzy aby być jak Ken Maynard, szlachetny kowboj walczący z niesprawiedliwością, w ten sposób Rysiek chce zmienić otaczające go realia.  Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być i gdzie je znaleźć.

„Wilk” to też kronikarski zapis rozbudowującej się Warszawy,w powieści Hłaski pojawiają się opisy konkretnych ulic, niektóre z nich nie istnieją już na mapie miasta, co czyni z książki ciekawy materiał dla varsavianistów. Wąskie, nieutwardzone ulice tworzące górzysty labirynt bez wyjścia, koślawe, grożące zawaleniem domy, bezpańskie psy, ogromne szczury – to wszystko tworzy krajobraz najbliższej okolicy Ryśka Lewandowskiego.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu „Zbieg” autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.

Opis słuchowiska pochodzi ze strony Polskiego Radia, jednak dziwna sprawa – po jego emisji znikł ze wszystkich stron, na których był:

Nie ma go na polskieradio.pl, nie ma na polskieradio24.pl. Ale w Internecie nic nie ginie.

5/5 - (4 votes)

Kapitan Nemo. Władca mórz

Od 16 marca br. (2020) od poniedziałku do piątku o godzinie 10.35 w Programie I Polskiego Radia nadawane jest słuchowisko z roku 1974 według powieści Juliusza Verne „20.000 mil podmorskiej żeglugi”.

Reżyseria: Jerzy Markuszewski.

Realizacja: Jerzy Jeżewski.

Obsada: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

Świetna kreacja Piotra Frączewskiego. Wielka szkoda, że nasze publiczne radio nie udostępnia podcastów tego słuchowiska.

„20.000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a to klasyczna powieść przygodowa, która opowiada historię kapitana Nemo i jego podwodnego okrętu, Nautilusa. Verne stworzył fascynujący świat podwodny, pełen tajemniczych stworzeń i nieznanych lądów. Książka ta jest również hołdem dla nauki i technologii, pokazując, jakie możliwości daje ludzkości postęp.

Narracja jest pełna napięcia i emocji, a czytelnik jest ciągle zaintrygowany tym co się wydarzy w kolejnych rozdziałach. Verne dokładnie opisuje przygody kapitana Nemo i jego załogi, a także krajobrazy, jakie spotykają podczas swojej podróży.

„20.000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a to klasyka literatury przygodowej, która z pewnością zachwyci zarówno młodych, jak i starszych czytelników. Fantastyczne opisy i niezwykła wizja przyszłości sprawią, że ta powieść pozostanie ponadczasowa.

5/5 - (3 votes)