Archiwum kategorii: Wieczór ze słuchowiskiem

Cykl nadawany w programie II.

Stanisław Ignacy Witkiewicz „Oni”

Adaptacja i reżyseria: Szymon Kuśmider.

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska.

Muzyka: Jerzy Rogiewicz.

Emisjia: 18.09.2019 godz: 19.00.

Obsada: Piotr Adamczyk (Pan Kalikst Bałandaszek), Lidia Sadowa (Spika hrabina Tremendosa), Dominika Ostałowska (Marianna Splendorek), Dominika Kluźniak (Ficia), Jan Englert (Dyrektor teatru Gamracy Vigor), Marek Walczak (Melchior Abłoputo), Rafał Zawierucha (Gliwuś Kretowiczka), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Protruda Ballafresco/Halucyna Bleichertowa), Szymon Kuśmider (Salomon Prangier), Katarzyna Dąbrowska (Rosika Prangier), Przemek Bluszcz (Seraskier Banga Tefuan)

„ONI” to dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1920 roku, opowiadający historię Pana Kaliksta Bałandaszka, artysty i kolekcjonera sztuki, oraz jego partnerki, aktorki Spiki. Para żyje w swoim dworku, chroniąc się przed „zwykłym życiem”. Kiedy pojawia się „Komitet ds. zwalczania nowych sztuk”, który postuluje zautomatyzowanie wszelkich form sztuki, życie bohaterów ulega gwałtownej zmianie. Seraskier Banga Tefuan, lider Komitetu, wierzy, że sztuka jest bezprawna i potwierdza wartość indywidualnych, zgubnych objawów.

5/5 - (5 votes)

Feliks Netz „Zegarek”

Słuchowisko, które swoją premierę miało 17 maja 2008.

Pozostałe daty emisji (mogą być niekompletne):

godzina 22.05 23 kwietnia 2010 roku,

godzina 19.00 7 lutego 2021 roku.

Reżyseria: Waldemar Modestowicz.

Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski.

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun.

Obsada: Leon Charewicz (Wit), Mariusz Benoit (Podróżny), Stanisław Brudny (Portier), Joanna Jeżewska (Sekretarka), Aleksander Bednarz (Dyrektor), Dorota Landowska (Vera), Andrzej Blumenfeld (Autor), Sławomir Pacek (Głos).

Słuchowisko zdobyło drugą nagrodę w konkursie ogłoszonym w roku 2007 przez Program Drugi Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów Zaiks.

Fabuła słuchowiska to opowieść o narodzinach sztuki słuchowiska jako odrębnej, samoistnej formy.

Akcja opowieści toczy się w latach 1929 – 1939. Bohaterem jest radiowiec, który wierzy, iż pewnego dnia pojawi się Wielki Poeta Radia, który za pomocą słowa i dźwięku potrafi wyrazić cały świat. I tekst takiego słuchowiska się pojawia – jest to „Zegarek” autorstwa Jerzego Szaniawskiego.

W tym czasie do władzy dochodzi Hitler, który to fakt zaważy na losie bohatera słuchowiska, gdyż jego żona jest Żydówką, ale także w szczególny sposób zaważy na dziejach Teatru Polskiego Radia.

„Zegarek” Feliksa Netza to krótka opowieść o człowieku, który dostał prezent w postaci zegarka od swojego syna. Zegarek jest niezwykły, ponieważ przypomina mu o jego synie i ich relacji. Zegarek jest symbolem miłości i tęsknoty, a także przypomina, jak ważne jest rodzicielstwo.

Netz pisze z emocjonalnym zaangażowaniem i wzruszająco opowiada historię o dorastaniu i trudnych relacjach między rodzicami a dziećmi. Narracja jest prosta, ale skuteczna w przekazaniu emocji i uczuć, jakie towarzyszą głównemu bohaterowi.

„Zegarek” Feliksa Netza to piękna i wzruszająca opowieść o rodzicielstwie i miłości. Ta krótka powieść jest doskonałym przykładem jak nie potrzeba wiele słów, by przesłać ważną treść. Z pewnością zapadnie w pamięci każdego słuchacza.

5/5 - (7 votes)