Archiwum kategorii: Romanse i nie tylko

Dwójkowy cykl „Romanse i nie tylko”

Alain Fournier „Mój przyjaciel Meaulnes”

Przekład: Anna Iwaszkiewicz
Reżyseria: Zdzisław Tobiasz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Trzyczęściowe słuchowisko zrealizowane Teatrze Polskiego Radia wyemitowane po raz pierwszy 20 maja 1984 roku (cześć pierwsza, ostatnia 3 czerwca 1984).

Słuchowisko było nadawane w cyklu „Romanse i nie tylko”.

Każdy z odcinków trwa trochę ponad 40 minut

Obsada cz. 1:
Mieczysław Hryniewicz (Franciszek Sourel)
Aleksandra Koncewicz (pani Sourel, matka Franciszka)
Marek Kondrat (Augustyn Meaulnes)
Tadeusz Chudecki (Julian)
Piotr Pawłowski (pan Sourel, ojciec Franciszka)
Tadeusz Włudarski (Pierrot)
Wojciech Wysocki (Rudolf de Galois)
Jerzy Tkaczyk (Pasquiet)
i inni.

Obsada cz. 2:
Mieczysław Hryniewicz (Franciszek Sourel)
Marek Kondrat (Augustyn Meaulnes)
Wojciech Wysocki (Rudolf de Galois)
Piotr Pawłowski (pan Sourel, ojciec Franciszka)
Tadeusz Włudarski (Pierrot)
Tadeusz Chudecki (Julian)
Wojciech Machnicki (chłopiec)

Obsada cz. 3:
Mieczysław Hryniewicz (Franciszek Sourel)
Ignacy Machowski (Florentin, wuj Franciszka)
Zdzisław Tobiasz (kapitan de Galois)
Anna Chitro (Yvonne de Galois)
Irena Malkiewicz (Amelia, ciotka Franciszka)
Marek Kondrat (Augustyn Meaulnes)
Tadeusz Chudecki (Julian)
Wojciech Wysocki (Rudolf de Galois)
Wojciech Machnicki (chłopiec)

„Le Grand Meaulnes”, znany w polskiej wersji jako „Mój przyjaciel Meaulnes”, to jedyna powieść napisana przez francuskiego pisarza Alaina-Fourniera. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1913 roku i szybko zyskała status klasyka literatury młodzieżowej, chociaż jej urok i znaczenie wykraczają poza ten gatunek.

Powieść opowiada historię François Seurela, syna dyrektora szkoły w małym francuskim miasteczku, który staje się świadkiem i narratorem przygód swojego tajemniczego kolegi z klasy, Augusta Meaulnesa. Meaulnes, charyzmatyczny i pełen wewnętrznych rozterek bohater, wkracza do życia Seurela i całej społeczności szkolnej, przynosząc ze sobą aurę tajemnicy i przygody.

Głównym wątkiem powieści jest poszukiwanie utraconego zamku i tajemniczej dziewczyny, którą Meaulnes spotyka podczas jednej ze swoich wędrówek. Ta romantyczna i nieco surrealistyczna podróż jest metaforą przejścia od dzieciństwa do dorosłości, a także poszukiwania miłości, sensu życia i niewinności, która raz utracona, nigdy nie może być w pełni odzyskana.

Styl Fourniera jest poetycki i nostalgiczny, pełen subtelnych opisów i emocjonalnych niuansów. Autor mistrzowsko oddaje atmosferę wiejskiej Francji z przełomu XIX i XX wieku, a jego opis przyrody i zmieniających się pór roku dodaje powieści liryzmu.

„Mój przyjaciel Meaulnes” to książka o marzeniach, dorastaniu i nieuchronnej utracie niewinności. Jest to również opowieść o sile przyjaźni i pierwszej miłości, która pozostaje niezapomniana. Fournier, który zginął tragicznie w młodym wieku podczas I wojny światowej, pozostawił po sobie dzieło głęboko ludzkie, które nadal rezonuje z czytelnikami na całym świecie.

Powieść ta może być szczególnie polecana młodzieży, ale jej uniwersalne przesłanie sprawia, że jest to lektura warta uwagi także dla dorosłych słuchaczy.

5/5 - (2 votes)

Irwin Shaw „Lucy Crown”

Przekład Marii Boduszyńskiej-Borowikowej.

Adaptacja Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Reżyseria Andrzeja Pruskiego.

Obsada: Zofia Kucówna, Marek Bargiełowski, Piotr Bajor, Monika Bezak i inni.

Długość: około 120 minut.

Tytułowa bohaterka jest wrażliwą i zdominowaną przez męża kobietą, dlatego też całe uczucie przelewa na syna. Aby osłabić emocjonalny związek matki z synem, Oliver Crown angażuje do opieki nad chłopcem studenta Jeffa.

„Lucy Crown” Irwin Shaw to powieść opowiadająca historię tytułowej bohaterki – Lucy Crown, która pochodzi z biednej rodziny i marzy o lepszym życiu. Ona pracuje ciężko i stara się zarabiać pieniądze, by móc spełnić swoje marzenia.

Powieść ta skupia się na tematach takich jak: marzenia, ambicje, pragnienie lepszego życia, a także na trudnościach, jakie trzeba pokonać, by je zrealizować. Shaw ukazuje, jak trudne jest życie dla ludzi, którzy pochodzą z niższych warstw społecznych i jak trudno jest im osiągnąć sukces.

Lucy Crown jest silną i determinowaną kobietą, która nie poddaje się trudnościom i walczy o swoje marzenia. Shaw pisze z emocjonalnym zaangażowaniem i skutecznie przedstawia historię bohaterki, która jest inspirująca i pouczająca.

„Lucy Crown” Irwin Shaw to powieść, która przedstawia historię bohaterki, która marzy o lepszym życiu i walczy o swoje marzenia. Książka ta jest pełna emocji i uczuć, a także skupia się na ważnych tematach takich jak ambicje, marzenia i trudności, jakie trzeba pokonać, by je zrealizować. Jest to dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięci każdego czytelnika.

5/5 - (7 votes)