Tirso de Molina „Zielony gil”

Przekład Juliana Tuwima.

Adaptacja i reżyseria Wojciecha Markiewicza.

Realizacja Ewa Szałkowska.

Oprawa muzyczna Marian Szałkowski.

Premiera: 1997 rok.

Emisja: 12.01.2008.

Obsada: jako donia Dianna / Zielony Gil – Marzena Trybała, donia Inez – Izabella Bukowska, donia Clara – Małgorzata Kożuchowska, don Ricardo – Jacek Rozenek, don Pedro – Jan Prochyra, don Quintano – Wiktor Zborowski, don Caramanchel – Krzysztof Wakuliński, don Martin – Marcin Troński, , don Osorio – Artur Barciś, don Diego – Krzysztof Chamiec, don Antonio – Zdzisław Wardejn, don Alguasil – Włodzimierz Press oraz: Jacek Sołtysiak, Zbigniew Konopka i Paweł Kleszcz.

„Zielony gil” jest dramatem hiszpańskiego autora Tirso de Moliny, który napisał go w XVII wieku. Akcja dramatu rozgrywa się w Sewilli i opowiada historię Don Juana, młodego arystokraty, który jest znany ze swojej urody i bezwzględności w stosunku do kobiet. Don Juan jest bohaterem negatywnym, który uwodzi i zdradza wiele kobiet, co prowadzi do jego upadku i zguby. W dramacie pojawia się także postać Zielonego Gila, który jest zjawiskiem paranormalnym i symbolem kary za grzechy Don Juana. Tirso de Molina ukazuje w swoim dziele moralne konsekwencje grzechów i wystawia na próbę tradycyjne wartości i hierarchie społeczne. „Zielony gil” jest jednym z najważniejszych dzieł dramatu baroku i stanowi ważne dzieło hiszpańskiej literatury.

Akcja dramatu dzieje się we Włoszech i skupia się na losach młodej kobiety o imieniu Beatriz, która jest zakochana w młodzieńcu o imieniu Gil. Gil jest jednak zobowiązany do poślubienia innej kobiety, którą wybrał dla niego jego ojciec. Beatriz jest rozpaczona, ale Gil namawia ją do przebierania się za mężczyznę i podróżowania z nim jako jego brat. Tymczasem Gil ukrywa swoje uczucia do Beatriz i zaczyna flirtować z innymi kobietami, co prowadzi do konfrontacji między nim a Beatriz. Ostatecznie Gil odkrywa, że jego ukochana jest kobietą i wyznaje jej swoją miłość, co kończy się szczęśliwym zakończeniem dla obojga bohaterów.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz