Henryk Ibsen „Dzika kaczka”

Przekład Jacka Fruhlinga.

Adaptacja i reżyseria Waldemara Modestowicza.

Premiera: 2006 rok.

Obsada:

Werle – Aleksander Bednarz,

Gregers – Adam Woronowicz,

Ekdal – Damian Damięcki,

Hjalmar – Grzegorz Damięcki,

Gina – Dorota Landowska,

Jadwinia – Karolina Gruszka,

Pani Sorby – Grażyna Barszczewska,

Relling – Adam Ferency,

Molvik – Krzysztof Dracz.

Dzika kaczka to sztuka teatralna napisana przez Henryka Ibsena w 1884 roku. Akcja rozgrywa się w norweskim miasteczku, gdzie mieszka rodzina Ekdalów. Ojciec, Hjalmar Ekdal, jest wynalazcą, który marzy o wielkim odkryciu, ale jego życie jest pełne niepowodzeń. Jego córka, Hedvig, jest jego ulubionym dzieckiem, a jego żona, Gina, pracuje ciężko, by utrzymać rodzinę. W sytuacji finansowej rodzina zostaje zmuszona do przyjęcia do swojego domu nieznajomego, młodego mężczyzny, Gregersa Werle, który jest synem starego przyjaciela Hjalmara. Gregers jest idealistą i marzy o uczciwości, a jego pojawienie się w domu Ekdalów powoduje konflikt i tajemnicę, która rujnuje życie rodziny.

„Dzika kaczka” to dramat Henryka Ibsena, napisany w 1884 roku. Akcja sztuki rozgrywa się w norweskim miasteczku, a głównym bohaterem jest Hjalmar Ekdal, który próbuje odnaleźć sens w swoim życiu poprzez pracę w swoim laboratorium fotograficznym. Ekdal jest żonaty z Gina, która w przeszłości była aktorką, i mają córkę Hedwige. W sztuce pojawia się również Gustaw Werle, przyjaciel Hjalmara, który jest winnym jego ojcu, który zmarł w więzieniu.

Sztuka skupia się na temacie moralności i odpowiedzialności, a także na relacjach między bohaterami oraz ich próbach odnalezienia prawdy i szczęścia w życiu. „Dzika kaczka” jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Ibsena i jest nadal regularnie grana na scenach teatralnych na całym świecie.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz