Heinrich Boell „Anioł milczał”

Przekład Michała Misiornego.

Adaptacja Witolda Malesy.

Reżyseria Andrzeja Zakrzewskiego.

Premiera: 1997 rok.

Kolejna emisja (jedna z kolejnych): 9 maja 2010, godz. 21:30

W obsadzie m.in. Anna Milewska, Ewa Wencel, Wojciech Malajkat, Marek Obertyn i Krzysztof Kołbasiuk.

Anioł milczał (Der Engel schwieg) to powieść niemieckiego pisarza Heinricha Bölla, opublikowana w 1992 roku. Książka opowiada historię młodego chłopca z małego miasteczka, który zostaje wychowywany przez swojego dziadka. Chłopiec jest świadkiem różnych okrucieństw i przemocy, doświadcza też trudów życia w niemieckim społeczeństwie po II wojnie światowej. Przez cały czas towarzyszy mu wątek poszukiwania prawdy i sensu życia. Powieść ta ukazuje różne oblicza niemieckiego społeczeństwa po wojnie, a także porusza tematy takie jak rodzina, przyjaźń, miłość i poszukiwanie tożsamości.

Powieść pisana w latach 1949-1951, ukazała się dopiero osiem lat po śmierci autora. W latach pięćdziesiątych wydawcy nie chcieli ryzykować przypominania niemieckim czytelnikom nędzy i poniżenia z pierwszych dni po klęsce.

Dzieło opowiada o świecie po katastrofie. Opisując skutki wojny, Böll pokazuje poczucie wyczerpania i rezygnacji, jakie odczuwają bohaterowie po klęsce Niemiec. Historia ta skupia się na losach głównego bohatera, który po powrocie do rodzinnego miasta, zrujnowanego przez alianckie naloty, musi radzić sobie z brakiem jedzenia i brakiem punktu zaczepienia. Przez to, że Böll skupił się na opisie atmosfery i tła, postaci są dość niedookreślone, jednak pozostają intrygujące. Książka ta skupia się na kwestiach wiary i moralności, a nie tylko na miłości jak sugeruje polski wydawca.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz