Raymond Chandler „Człowiek, który lubił psy”

przekład – Michał Roniker
adaptacja – Bożena Helbrecht
reżyseria – Zdzisław Dąbrowski
realizacja akustyczna – Jacek Kacperek

Obsada:

Carmady – Marek Obertyn
Doktor Sharp, weterynarz – Ignacy Machowski
Diana Saint, jego siostra – Joanna Żółkowska
Galbraint, sierżant – Tomasz Marzecki
Komisarz Fulswier – Wacław Szklarski
Doktor Sundstrand – Lech Ordon
Red/Sprzedawca hot-dogów – Bartosz Opania
Głos – Norbert Rakowski
Panna Snare – Danuta Stenka

data premiery – 11 grudnia 1993

Pewnego dnia u właściciela schroniska dla psów zjawia się prywatny detektyw. Próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia pewnej pani. W schronisku odnajduje obronnego psa, który towarzyszył owej pani podczas jej ostatniej podróży. Próbuje dowiedzieć się w jaki sposób pies trafił do przytułku. Postanawia śledzić właściciela schroniska, co doprowadza go do spotkania z parą od dawna poszukiwanych przestępców. Pojawia się tam również policja, ale o dziwo detektyw nie uzyskuje od niej oczekiwanego wsparcia. Zamiast tego popada w konflikt ze skorumpowaną władzą miasteczka… (opracował Rafał Para)

„Człowiek, który lubił psy” to opowieść detektywistyczna autorstwa Raymonda Chandlera, która opowiada historię Philipa Marlowe, prywatnego detektywa, który zostaje zatrudniony przez bogatą kobietę do znalezienia jej zaginionego męża.

Akcja opowiadania rozgrywa się w latach trzydziestych w Los Angeles, gdzie Marlowe musi przemieścić się przez labirynt intryg i niebezpieczeństw, aby odkryć prawdę. Chandler stworzył postać Marlowe jako typowego „twardziela” detektywa, który jest inteligentny, sprytny i nie boi się ryzyka.

Opowieść ta jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i świetnie skonstruowanych postaci, które są zarówno intrygujące, jak i skomplikowane. Chandler pokazuje, jak trudne jest życie prywatnego detektywa i jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego na każdym kroku.

„Człowiek, który lubił psy” jest jednym z najlepszych przykładów klasycznej opowieści detektywistycznej, która zachwyca czytelnika swoim stylem pisarskim i skomplikowanymi intrygami. Chandler udowadnia, że jest mistrzem w swoim gatunku i że jego powieści są nadal aktualne i czytelne.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz