Roland Topor „Joko świętuje rocznicę”

Przekład: Ewa Kuczkowska

Adaptacja: Iwona Malinowska

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Premiera:  2002 rok

Kolejna emisja: 16 maja 2010, godz. 22:00

Obsada: Grzegorz Damięcki, Elżbieta Kępińska, Maria Seweryn, Sławomir Pacek, Janusz Bukowski, Tomasz Zaliwski, Stanisław Brudny, Wojciech Wysocki, Adam Bauman, Piotr Kozłowski, Wieńczysław Gliński, Danuta Stenka, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Marek Obertyn, Andrzej Blumenfeld.

To komediowa sztuka francuskiego pisarza i ilustratora Roland Topor z 1977 roku. Akcja sztuki toczy się wokół Joko, który przygotowuje się do świętowania swojego rocznicowego przyjęcia. Jego przyjaciele i rodzina próbują pomóc mu przygotować przyjęcie, ale różne nieporozumienia i nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że impreza przebiega w zabawny i chaotyczny sposób. Sztuka ta jest znana za swoje absurdalne i surrealistyczne elementy, które są charakterystyczne dla twórczości Topor.

Sztuka ta opowiada historię Joko, młodego człowieka, który utrzymuje swoją rodzinę pracując przy cysternie. Pewnego dnia spotyka on tajemniczych zagranicznych delegatów, którzy każą mu nosić się na plecach. Początkowo Joko buntuje się przeciwko takim upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia oraz chęci zarobienia pieniędzy, zaczyna ustępować. Delegaci coraz bardziej dominują nad Joko, a jego życie zaczyna się komplikować.

Sztuka ta jest satyrycznym komentarzem na temat absurdalności codzienności, a także krytyką rządów i społeczeństwa francuskiego. Premiera miała miejsce w 1963 roku w Paryżu i odniosła sukces krytyczny. Obecnie „Joko świętuje rocznicę” jest uważana za jedną z najważniejszych prac Topora.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz