Stanisław Ignacy Witkiewicz „Janulka, córka Fizdejki”

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.

Nagranie z 1992 roku.

Emisja: 19 września 2009, godz. 17:30

W roli tytułowej – Danuta Stenka.

W pozostałych rolach: Marek Walczewski, Henryk Machalica, Krzysztof Chamiec, Juliusz Berger, Hanna Stankówna, Ryszard Barycz, Wacław Szklarski, Jerzy Bończak, Jan Warenycia.

„Janulka, córka Fizdejki” Stanisława Ignacego Witkiewicza to powieść napisana w 1907 roku. Jest to dzieło związane z nurtem modernizmu, którego autor był jednym z przedstawicieli.

Powieść opowiada historię dziewczyny Janulki, córki Fizdejki, która pochodzi z nizin społecznych, a dzięki swojej urodzie i inteligencji awansuje na szczyty krakowskiej inteligencji. Janulka przeżywa liczne perypetie miłosne i intelektualne, ale kończy swoją historię tragicznie.

Witkiewicz w swojej powieści porusza wiele ważnych kwestii społecznych i obyczajowych związanych z polską szlachtą, inteligencją i mieszczaństwem z początku XX wieku. Opisuje także problemy natury egzystencjalnej, takie jak wolność, miłość czy przemijanie.

„Janulka, córka Fizdejki” jest uważana za ważne dzieło polskiej literatury modernistycznej, a Witkiewicz za jednego z ciekawszych i bardziej oryginalnych pisarzy tamtego okresu. Powieść ta nie jest jednak łatwym czytaniem, ze względu na skomplikowany styl i trudne do zrozumienia motywy.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz