Adam Mickiewicz „Jakub Jasiński, czyli dwie Polski”

Reżyseria Janusza Kukuły

Przekład (sztuka była pisana po francusku) Artura Górskiego.

Emisja: 2 maja 2010, o 22.00.

Obsada: Krzysztof Wakuliński, Krzysztof Chamiec, Michał Pawlicki, Magdalena Wójcik, Stanisław Brudny.

„Jakub Jasiński, czyli dwie Polski” Adama Mickiewicza to powieść historyczna, która opowiada historię Jakuba Jasińskiego – zamożnego szlachcica z powiatu warszawskiego, który angażuje się w działalność polityczną i walczy o niepodległość Polski. Książka ta jest opowieścią o podziale społeczeństwa polskiego na dwie frakcje – patriotyczną i konserwatywną.

Jakub Jasiński jest przedstawicielem frakcji patriotycznej, która dąży do odzyskania niepodległości dla Polski. Natomiast jego przeciwnicy, konserwatyści, chcą utrzymać status quo i przeciwstawiają się wszelkim działaniom na rzecz niepodległości.

Adam Mickiewicz napisał „Jakub Jasiński, czyli dwie Polski” z myślą o wystawieniu go na francuskiej scenie teatralnej. Mimo starań George Sand, sztuka ta nie została wystawiona. Do naszych czasów przetrwały tylko fragmenty, które zostały przetłumaczone przez Artura Górskiego. Chociaż sztuka ta nie trafiła na polskie sceny, w 1998 roku doczekała się realizacji radiowej. „Dwie Polski” to opowieść o podziale społeczeństwa polskiego na frakcję konserwatywną, która chce utrzymać status quo i frakcję patriotyczną, która dąży do odzyskania niepodległości dla Polski, której tradycje są związane z Konstytucją z 3 Maja, Sejmem Wielkim i Insurekcją Kościuszkowską.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz