Hammett „Wielki skok”

Akcja słuchowiska rozgrywa się w San Francisco. Pewien detektyw dowiaduje się o planowanym wielkim skoku na bank. W napadzie bierze udział około 150 bandytów, dziesiątkując kolejne oddziały nadjeżdżających policjantów. W kilka dni później rozpoczyna się seria kolejnych morderstw. W dziwnych okolicznościach giną niektórzy uczestnicy napadu. Detektyw domyślając się, że przyczyną morderstw jest nie wypłacenie honorarium uczestnikom napadu, wpada na trop osoby, która była mózgiem wielkiego skoku. (opracował Rafał Para)

„Wielki skok” to powieść Dashiella Hammetta, który jest uważany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych w historii literatury. Opowieść ta opowiada o przygodach prywatnego detektywa Sam’a Spade’a, który jest zatrudniony przez kobietę o imieniu Brigid O’Shaughnessy, aby odnalazł jej zaginionego brata. Spade szybko znajduje się w samym środku intrygi, w której jest zamieszanych wiele osób i wiele tajemnic.

„Wielki skok” jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Hammetta i jest często uważany za klasyk gatunku powieści detektywistycznej. Jego realistyczne opisy środowiska i postaci, a także niezwykła fabuła, sprawiają, że jest to jedna z najlepszych powieści tego gatunku w historii literatury. Jej filmowa adaptacja z Humphrey Bogartem jest również bardzo popularna.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz