Maciej Wojtyszko „Chryje z Polską”

Słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii autora.

W roli Stanisława Wyspiańskiego wystąpił Mariusz Bonaszewski, jako Piłsudski – Adam Bauman.

Emisja: 11 listopada 2009, godz. 17:05

„Chryje z Polską” to dramat historyczny autorstwa Macieja Wojtyszki, który od lat skupia się na tym gatunku, ciesząc się dużym uznaniem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki. Tadeusz Nyczek określił tę twórczość jako „jakby wielka i mniejsza historia nadal miała nam coś do powiedzenia”. Wojtyszko pisze o historii od Petrarki, carycy Katarzyny, Wyspiańskiego i Bułhakowa, ukazując jak ta historia ma znaczenie dla nas dzisiaj. Jego prace są uważane za wartościowe i godne polecenia.

„Chryje z Polską” to dramat historyczny autorstwa Maciej Wojtyszki, którego prapremiera odbyła się w 2002 roku w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Sztuka skupia się na postaci Stanisława Wyspiańskiego i jego związku z historią Polski. Dyrektor teatru i reżyser spektaklu zamówił utwór, by uświetnić jubileusze teatru i śmierci patrona. Premiera autorska odbyła się w 2006 roku w Teatrze Nowym Praga Fabryka Trzciny.

„Chryje z Polską” to dramat historyczny autorstwa Macieja Wojtyszki, który skupia się na ważnych epizodach z ostatnich lat życia Stanisława Wyspiańskiego. Sztuka opowiada o przegranej batalii o teatr krakowski oraz o niezwykłym spotkaniu Wyspiańskiego z Józefem Piłsudskim. Fabuła rozpoczyna się od rozmowy Piłsudskiego z Stefanem Żeromskim, dotyczącej próby pozyskania wsparcia Wyspiańskiego dla idei Skarbu Narodowego. Wojtyszko przedstawia tę historię w sposób, który pozwala na odniesienie jej do współczesności i ukazanie aktualności myśli i uwag tamtych dwóch wielkich postaci. Prapremiera sztuki odbyła się w 2002 roku w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a autorska premiera w Teatrze Nowym w Pradze w 2006 roku.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz