Tadeusz Różewicz „Kartoteka rozrzucona”

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski.

Emisja: 11 kwietnia 2010, godz. 22.00

Obsada: Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Łaniewska, Ignacy Machowski, Jolanta Wołłejko, Wieńczysław Gliński, Bronisław Pawlik, Ewa Wencel, Stanisław Brudny

„Kartoteka rozrzucona” Tadeusza Różewicza to zbiór poezji, który został pierwotnie wydany w 1957 roku. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej poezji XX wieku i za jedno z najważniejszych dzieł samego autora.

W tej kolekcji Różewicz przedstawia swoją poetycką refleksję na temat rzeczywistości po II wojnie światowej. Autor skupia się na traumie wojny, na którą wpływ miała na jego życie, a także na traumie Holocaustu. Różewicz przedstawia swoje emocje i przemyślenia na temat tego, jak trudne jest życie po wojnie, jak trudno jest pozbyć się traumy i przejść do normalnego życia.

Jego poezja jest pełna symboli i metafor, które pomagają zrozumieć, co autor chce przekazać. Język Różewicza jest prosty i zwięzły, co sprawia, że słucha się go łatwo i przyjemnie.

Ogólnie rzecz biorąc, „Kartoteka rozrzucona” Tadeusza Różewicza to ważny i przejmujący zbiór poezji, który pozwala poznać refleksję autora na temat rzeczywistości po II wojnie światowej i skutków traumy wojny i Holocaustu na jego życie.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz