Aleksander Fredro „Posażna jedynaczka”

Adaptacja i reżyseria Zdzisława Dąbrowskiego.

Emisja: 19 lipca 2009. godz. 17:55

„Posażna jedynaczka” to komedia Aleksandra Fredry, jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów XIX wieku. Ta sztuka to przykład doskonale skonstruowanego tekstu, pełnego zabawnych sytuacji, skądinąd dobrze znanych z życia codziennego, ale jednocześnie zawierającego głębsze przesłanie dotyczące miłości i małżeństwa.

Akcja rozgrywa się w pałacu szlacheckim, gdzie poznajemy bohaterów – posażną jedynaczkę Stanisławę oraz dwóch adoratorów – Jana i Karola, którzy rywalizują o jej względy. Mimo że sztuka ta jest napisana w XIX wieku, to wciąż jest bardzo aktualna, ponieważ dotyka problemów, które są uniwersalne i ponadczasowe.

Jednym z największych atutów tej komedii jest świetnie napisany dialog. Fredro zachował w nim swój charakterystyczny, ironiczny styl, dzięki czemu słowa bohaterów są pełne humoru i zabawnych aluzji. Dodatkowo, postaci są bardzo dobrze skonstruowane i zagrane, co pozwala na lepsze zrozumienie ich motywacji i działań.

„Posażna jedynaczka” to przykład klasycznej komedii, która zachwyca swoim humorem i pomysłowością. To doskonała sztuka dla tych, którzy chcą się rozśmieszyć, ale jednocześnie chcą pochylić się nad ważkimi tematami, takimi jak miłość i małżeństwo. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników polskiego teatru i literatury.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz