Charles Dickens „Nasz wspólny przyjaciel”

Adaptacja i reżyseria: Józef Grotowski

Realizacja akustyczna: Jerzy Atamańczuk, Maria Jasińska

Opracowanie muzyczne: Barbara Królikowska, Maria Kura

Premiera: od 1972-06-26 do 1972-08-03 o godzinie 19:00 w cyklu Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym na antenie Trójki

Czas: 17 odcinków po około 25 minut

Występują:

Adam Jasiński (Narrator), Wiktor Sadecki (Jessie Hexam), Barbara Barska (Liza Hexam), Tadeusz Włudarski (Roguer Riderhood), Jan Nowicki (Eugeniusz Wrayburn), Jerzy Sopoćko (Mortimer Lightwood), Alicja Kamińska (pani Veneering), Leszek Herdegen (pan Veneering), Zofia Niwińska (lady Tippins), Marian Dziędziel (lokaj), Marian Jastrzębski (Twemlow), Leszek Piskorz (Karol Hexam), Zygmunt Józefczak (Julisu Handford/John Rokesmith), Andrzej Balcerzak (inspektor policji), Zdzisław Zazula (Dyżurny), Halina Kwiatkowska (pani Wilfer), Roman Stankiewicz (Reginald Wilfer „RW”), Grażyna Barszczewska (Bella Wilfer), Józef Harasiewicz (Sampson), Eugeniusz Fulde (Nikodem Boffin), Jerzy Nowak (Silas Wegg), Halina Gryglaszewska (Abigail Potterson), Celina Niedźwiedzka (pani Boffin), Tadeusz Huk (sierżant/steward Kobbles), Edward Dobrzański (Bradley Headstone), Anna Polony (Jenny Wren), Barbara Zgorzalewicz (Mila Riderhood), Leszek Świgoń (Readfest), Jerzy Sagan (marynarz), Leszek Kubanek (Aron Riach/bosman Potterson), Wojciech Ziętarski (urzędnik), Jacek Bartyzel (stangret Broom), Stanisław Gronkowski (służący Mobbs/strażnik), Izabela Olszewska (Sofronia Lammle), Zdzisław Zazula (Alfred Lammle), Urszula Popiel (Georgiana Veneering), Tadeusz Szybowski (Fledgeby), Zbigniew Filus (ojciec Jenny Wren), Jerzy Binczycki (Venus), Wojciech Ziętarski (Sloppy), Halina Wyrodek (kobieta z Walton), Józef Harasiewicz (lekarz), Ewa Kolasińska, Jan Mitka, Elżbieta Karkoszka (nauczycielka).

Fabuła:

„Nasz wspólny przyjaciel” to ostatnia powieść Charlesa Dickensa, pełna intryg, tajemnic i skomplikowanych relacji międzyludzkich, której akcja toczy się w XIX-wiecznym Londynie. Słuchowisko w reżyserii Józefa Grotowskiego wiernie oddaje zawiłości i głębię oryginalnej fabuły, prowadząc słuchaczy przez meandry ludzkich losów.

Historia zaczyna się od tajemniczej śmierci Johna Harmona, młodego spadkobiercy ogromnej fortuny, który miał wrócić do Anglii, aby objąć majątek po zmarłym ojcu. Jego rzekome utopienie w Tamizie staje się punktem wyjścia dla wielu intryg i spekulacji dotyczących jego losu i przyszłości majątku. Ciało zostaje znalezione przez Jessie Hexama, biednego łowcę ciał, który żyje z wyławiania topielców z rzeki. Jessie mieszka z siostrą Lizzie, która marzy o lepszym życiu z dala od niebezpiecznych brzegów Tamizy.

Tymczasem majętne małżeństwo Boffinów, które miało zaopiekować się majątkiem Harmona, postanawia adoptować sekretarza o nazwisku John Rokesmith, który okazuje się być ukrytym Johnem Harmonem. Nikodem Boffin, pod wpływem nowego sekretarza, zaczyna wykazywać zmiany w swoim zachowaniu, co prowadzi do wielu napięć i nieporozumień w ich otoczeniu. Boffinowie przyjmują również do swojego domu młodą i piękną Bellę Wilfer, która była przeznaczona do małżeństwa z Johnem Harmonem jeszcze przed jego śmiercią. Bella jest początkowo zainteresowana jedynie fortuną, ale z czasem jej postawa się zmienia, a ona sama przechodzi wewnętrzną przemianę.

W międzyczasie, Lizzie Hexam zostaje uwikłana w skomplikowany związek z Eugene Wrayburnem, młodym adwokatem, który zakochuje się w niej, mimo że pochodzi z wyższej klasy społecznej. Jego rywalem jest Bradley Headstone, nauczyciel, który również pragnie zdobyć serce Lizzie. Obsesja Headstone’a na punkcie Lizzie prowadzi do dramatycznych wydarzeń i konfrontacji, które zmieniają życie wszystkich zaangażowanych.

W tle głównych wydarzeń przewijają się liczne postaci drugoplanowe, które dodają kolorytu i głębi historii. Są to m.in. bogate małżeństwo Veneeringów, pełne pretensji i pozorów, pani Wilfer – matka Belli, która jest kobietą o surowych zasadach, oraz Jenny Wren, młoda dziewczyna zajmująca się naprawą lalek, która swoją mądrością i determinacją zdobywa sympatię słuchaczy.

„Nasz wspólny przyjaciel” to opowieść o miłości, zdradzie, nadziei i odkupieniu. Dickens mistrzowsko splata losy swoich bohaterów, ukazując jednocześnie brutalność i piękno ludzkiej natury. Słuchowisko, dzięki znakomitym kreacjom aktorskim i doskonałej realizacji akustycznej, oddaje wszystkie niuanse i głębię tej wielowątkowej powieści, zapewniając słuchaczom niezapomniane wrażenia.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz