Paweł Hulle „Kąpielisko Ostrów”

Adaptacja: Iwona Malinowska

Reżyser: Jan Warenycia

Realizator: Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Premiera: 2001

Obsada:

Joanna Jędryka – Matka, Jerzy Kamas – Ojciec, Wojciech Wysocki – Julian, Marek Obertyn – Błażej, Andrzej Ferenc – Piotr, Danuta Stenka – Ewa, Wieńczysław Gliński – Pan Wacław, Marek Walczewski – Henryk Trybulak, Monika Kwiatkowska – Ela

Fabuła:

Akcja sztuki rozgrywa się w dworku, który jest przykładem dawnej ziemiańskiej elegancji, choć jego wygląd jest teraz zaniedbany i zdradza ślady upływającego czasu. W pierwszej scenie pojawia się chłopiec, który biegnie przez salon z drewnianą zabawką i zastanawia się nad brakującym obrazem. Następnie pojawia się Ewa, która przygotowuje stół na obiad. Wkrótce do dworku przyjeżdża jej brat Julian, biznesmen, który mieszka za granicą z Niemką. Okazuje się, że już wcześniej przybyli pozostali bracia – Błażej, sfrustrowany alkoholik i ksiądz Piotr.

W pewnym momencie do salonu wchodzi pan Wacław, „zagubiony i sklerotyczny staruszek”, który myli Juliana z uzdrowicielem z telewizji. Ewa próbuje go wyprowadzić, traktując go jak dziecko. W międzyczasie, wracają Błażej i Piotr z rybami, witają się z Julianem, jednak między braćmi dochodzi do konfliktów, a pijany Błażej jest głównym sprawcą nieporozumień. W trakcie obiadu przy stole siada również Matka, która komunikuje się z otoczeniem przez karteczki.

W trakcie posiłku rozmawia się o różnych tematach, od ilości śmietany w zupie pieczarkowej po współczesny język polski zdominowany przez amerykanizmy. Jednym z ważniejszych tematów jest sprawa Ojca, którego należy postanowić coś. Matka jest niechętna do rozmowy, dopóki Ojciec jej nie przeprosi. Okazuje się, że Ojciec przeprowadził się do domku ogrodnika i zachowuje się dziwnie. Ma nową pasję, malarstwo, jeździ na motocyklu i przyjeżdża do niego studentka w weekendy. W pewnym momencie pojawia się nowobogacki sąsiad, pan Trybulak, który szuka swojego zgubionego psa. Matka zaprasza go na kawę, podczas której okazuje się, że pan Trybulak kupił część okolicznych ziem i ma zamiar zbudować na nich pola golfowe.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz