Wacław Potocki „Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim”

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Danuty Jagły.

Nagranie z 1994 roku.

Emisja (kolejna): 13 czerwca 2009, godz. 18:50.

Obsada: Ewa Wencel, Sławomira Łozińska, Marta Lipińska, Bożena Miller-Małecka, Andrzej Ferenc, Tadeusz Borowski, Henryk Talar, Marek Obertyn, Jan Kulczycki, Józef Mika, Włodzimierz Press, Adam Bauman, Maciej Szary, Tomasz Krupa, Henryk Machalica, Krzysztof Kołbasiuk, Gustaw Lutkiewicz, Jerzy Rogowski, Tomasz Marzecki, Wojciech Machnicki, Mariusz Bonaszewski, Jacek Jarosz, Zdzisław Wardejn, Jan Prochyra.

„Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim” jest jedynym dramatem w twórczości poetyckiej Wacława Potockiego. To unikatowe dzieło powstało w okresie dojrzałości twórczej autora „Wojny chocimskiej” i różni się od pozostałych utworów tego okresu. Jest to oryginalna hybryda średniowiecznego schematu misterium rezurekcyjnego z psychologicznie pogłębionymi charakterami postaci oraz alegorycznymi komentarzami do historii świętej. Choć forma teatralna jest przestarzała, Potocki wykorzystuje ją w najodpowiedniejszy sposób do przekazania dostojnej treści paschalnej.

Wacław Potocki (1621-1696) był jednym z najważniejszych poetów polskiego baroku. Jego najsłynniejszym dziełem jest epicki poemat „Wojna chocimska”, który opowiada o zwycięstwie nad Turkami w 1621 roku. Inne ważne dzieła Potockiego to „Ogród fraszek” i „Moralia”, które przedstawiają uroki życia ziemiańskiego, ale również krytykują gnuśność umysłów, ucisk chłopów, nietolerancję religijną i negatywne aspekty sarmatyzmu. Potocki pisał również wiersze okolicznościowe, pieśni, romanse oraz utwory biblijne, takie jak „Judyta” oraz „Dialog o zmartwychwstaniu Pańskim”, który był dedykowany Wojewodzinie krakowskiej z Ossolina Lubomirskiej.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz